لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

یک پناهجوی ایرانی در نائورو خودسوزی کرد


تجمعی در استرالیا در حمایت از حقوق پناهجویان متقاضی اقامت استرالیا
تجمعی در استرالیا در حمایت از حقوق پناهجویان متقاضی اقامت استرالیا

یک پناهجوی ایرانی حاضر در اردوگاه پناهجویان نائورو، در اقدامی اعتراضی خود را به آتش کشید.

پناهجوی ایرانی که امید، ۲۳ ساله و متاهل معرفی شده، همزمان با سفر هیاتی از کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل اقدام به خودسوزی کرده است. فیلمی از امید منتشر شده که فریاد می‌کشد و از بلاتکلیفی و مشکلاتی که در سه سال گذشته با آنها مواجه بوده شکایت می‌کند.

در انتهای فیلم پناهجویان حاضر سعی می‌کنند با خاموش کردن آتش به امید کمک کنند و گزارش‌های رسانه‌ای حاکی است که او از مرگ نجات پیدا کرده و در بیمارستان بستری است.

نائورو جزیره‌ای کوچک در نزدیکی استرالیا است، که به عنوان محل نگهداری بخشی از متقاضیان مهاجرت به استرالیا از سوی دولت این کشور تعیین شده است.

به گزارش روزنامه گاردین پیتر داتون، وزیر مهاجرت استرالیا ضمن ابراز تاسف از این وضع، تاکید کرده که امید پس از بهبودی به استرالیا منتقل نشده و بار دیگر به نائورو منتقل خواهد شد. آقای داتون گفته است: "اگر فکر می‌کنند با آسیب زدن به خود و خانواده‌شان باعث می‌شود تا به استرالیا بیایند و در اینجا مقیم شوند، باید تاکید کنم چنین نخواهد شد."

استرالیا یکی از مقاصد محبوب مهاجرت است اما مخالفت دولت استرالیا با اعطای اقامت به افرادی که به طور غیرمجاز خود را به مرزهای این کشور می‌رسانند باعث بلاتکلیفی حدود ۹ هزار مهاجر شده که بخش قابل توجهی از آنان را ایرانیان تشکیل می‌دهند.

دولت استرالیا تاکنون بارها به دلیل شرایط نامناسب نگهداری پناهجویان مورد انتقاد قرار گرفته اما مقامات استرالیایی می گویند به صراحت اعلام کرده اند آینده‌ای برای آنان که از راه دریا و به طور غیرقانونی به استرالیا می‌آیند وجود ندارد.

این وضعیت باعث چندین مورد اقدام به خودکشی در میان پناهجویان شده، و از جمله سام نعمتی یک پناهجوی ایرانی که در فروردین ماه امسال دست به خودکشی زد و در دادگاه به پرداخت ۲۰۰ دلار جریمه و ۱۲ ماه انجام خدمات اجتماعی محکوم شد.

مقامهای نائورو امیدوارند با این احکام از تکرار موارد خودکشی در میان پناهجویان جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG