لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

سازمان ملل متحد: صدها پناهجوی یک قایق در مدیترانه غرق شدند


حادثه روز شنبه و در آب‌های بین ایتالیا و لیبی رخ داد، اما امدادگران تنها موفق به نجات ۴۱ نفر شدند.
حادثه روز شنبه و در آب‌های بین ایتالیا و لیبی رخ داد، اما امدادگران تنها موفق به نجات ۴۱ نفر شدند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد روز چهارشنبه اعلام کرد بر اثر واژگون شدن یک قایق حامل مهاجران غیرقانونی در دریای مدیترانه در روز شنبه گذشته، گمان می‌رود صدها از سرنشینان آن جان باخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از کمیساریای عالی پناهندگان، حادثه روز شانزدهم آوریل (۲۸ فروردین ماه) در آب‌های بین ایتالیا و لیبی رخ داد و امدادگران تاکنون موفق به نجات ۴۱ نفر شده‌اند.

تعداد سرنشینان عمدتا آفریقایی این قایق، که از سواحل شرقی لیبی به مقصد ایتالیا در حرکت بود، تا ۵۰۰ نفر گزارش شده و دلیل غرق شدن آن، مانند بسیاری از موارد گذشته، مسافر بیش از ظرفیت قایق عنوان شده است.

به گفته این نهاد بین‌المللی مسئول امور پناهندگان و پناهجویان، در صورت تایید نهایی آمار قربانیان، این حادثه مرگبارترین حادثه‌ ای است که در طول یک سال گذشته در آب‌های مدیترانه رخ داده است.

بیش از یک میلیون پناهجو و مهاجر – اغلب از سوریه، عراق و افغانستان – در طول سال گذشته تلاش کردند خود را از طریق ترکیه به یونان و سپس به اتحادیه اروپا برسانند؛ اما مسیر دریایی طولانی‌تر لیبی به ایتالیا، قربانیان بیشتری گرفته است.

با گذشت چهار روز و با فرض کشته شدن سایر سرنشینان قایق، شمار پناهجویان که از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی (اواخر دی ماه گذشته) تاکنون سعی کرده‌اند به صورت غیرقانونی خود را به اروپا برسانند و در میانه راه غرق شده‌اند، به بیش از هزار نفر افزایش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG