لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

ترکیه اروپا را تهدید کرد؛ قانون ویزا لغو نشود، قرارداد مهاجران باطل می‌شود


احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه این سخنان هشدارآمیز را در آستانه سفر به فرانسه ایراد کرد.
احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه این سخنان هشدارآمیز را در آستانه سفر به فرانسه ایراد کرد.

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه هشدار داد در صورتی که اروپا تا دو ماه دیگر قانون ویزا را برای شهروندان ترکیه لغو نکند، ترکیه به آسانی تمام توافق مربوط به بازگشت مهاجران با اتحادیه اروپا را مختومه اعلام خواهد کرد.

به موجب توافق اواخر اسفند ماه، هر مهاجری که از ترکیه به جزایر یونان برسد، به ترکیه بازگردانده می شود، مگر آن که در یونان تقاضای پناهندگی موفقیت آمیز داشته باشند. به ازای هر شهروند سوری که به ترکیه بازگردانده شود، اتحادیه اروپا یک شهروند سوری را مستقیما از ترکیه می پذیرد.

بر اساس این توافق، همچنین در ازای پذیرش بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجوی سوری که در حال حاضر در ترکیه هستند، اتحادیه اروپا میلیاردها دلار به آنکارا کمک مالی می دهد و وعده داده که قانون ویزا را برای شهروندان ترک لغو کند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از نخست وزیر این کشور نوشت، اگر بروکسل تا آخر ماه ژوئن به وعده خود عمل نکند، هیچکس نباید از ترکیه انتظار داشته باشد که به تعهداتش پایبند بماند.

آقای داوود اوغلو این سخنان هشدارآمیز را در آستانه سفرش به استراسبورگ در فرانسه ایراد کرد. او روز سه شنبه در استراسبورگ برای قانونگذاران شورای اروپایی سخنرانی کرد.

همزمان، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گزارش پارلمان اتحادیه اروپا را رد کرد. این گزارش که هفته پیش منتشر شد کاستی های دموکراتیک ترکیه را هدف انتقاد قرار داده و از جمله سرکوب آزادی بیان توسط دولت ترکیه را محکوم کرده است. اردوغان هشدار داد "بیش از آن که ترکیه به اروپا نیاز داشته باشد، اروپا محتاج ترکیه است."

اردوغان گفت گزارش اتحادیه اروپا با "درک مخرب" تنظیم شده بود.

احمد داوود اوغلو نیز در سخنانش گفت "اگر حقوق بشر در جهان مورد آزمایش قرار گیرد، ترکیه تنها کشوری است که در آن قبول می شود."

او گفت ترکیه "تعهداتش را انجام داده" اما اروپا هنوز به وعده خود در اهدای کمک مالی عمل نکرده است. به گفته نخست وزیر ترکیه شمار پناهجویان عبوری از ترکیه به یونان به روزانه ۶۰ نفر و در برخی روزها به صفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG