لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

آمانو با مقام‌های دولت آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو می‌کند


یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی - آرشیو
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی - آرشیو

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد که قرار است فردا برای نخستین بار با مقام‌های دولت جدید آمریکا درباره توافق جامع هسته‌ای تابستان ۱۳۹۴ بین ایران و قدرت‌های جهانی گفت‌وگو کند.

بر مبنای توافق ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه چین و آلمان، در ازای اعمال محدودیت‌های مشخصی بر روی برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌هایی که به دلیل همین فعالیت‌ها اعمال شده است لغو می‌شوند.

جمهوریخواهان، از جمله دونالد ترامپ نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری گذشته که با شکست رقیب دموکرات خود از اول بهمن ماه رسما فعالیت خود را در مقام رئیس جمهوری آغاز کرده است، این توافق را «بد» خوانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، توافق اتمی ایران که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، محور اصلی گفت‌وگوهای روز پنجشنبه آقای آمانو با مقام‌های دولت پرزیدنت ترامپ در واشنگتن خواهد بود.

این خبرگزاری به نقل از سخنگوی آژانس نوشت که رکس تیلرسون وزیر خارجه دولت پرزيدنت ترامپ که خواستار بازبینی کامل توافق بوده، یکی از مقام‌هایی است که رئیس نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد قرار است با او دیدار و گفت‌وگو کند.

طبق برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئولیت نظارت بر اجرای توافق و تایید پایبندی ایران به تعهدات خود در آن را بر عهده دارد و هر سه ماه باید گزارشی را در این زمینه به شورای ۳۵ نفره حکام آژانس ارائه دهد.

به رغم وجود برخی موارد نقض جزئی توافق در ایران برای مدتی کوتاه، به ویژه در مورد ذخیره آب سنگین تولیدی، گزارش‌های یوکیا آمانو در این مدت مثبت بوده و از پایبندی تهران به تعهدات خود حکایت داشته است.

XS
SM
MD
LG