لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

آمانو از ایران درباره پیشران‌های هسته‌ای توضیح خواست


آقای آمانو در وین درباره سفر به ایران به خبرنگاران پاسخ داد.
آقای آمانو در وین درباره سفر به ایران به خبرنگاران پاسخ داد.

یک روز بعد از سفر یوکیو آمانو به تهران، دیپلماتها اعلام کردند مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی از ایران درباره طرح جدید اش برای تولید پیشرانهای هسته ای، توضیح خواسته است.

اسوشیتدپرس به نقل از دو دیپلمات ارشد نوشت آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران درباره جزئیات طرح اعلامی اخیرش برای تولید پیشرانهای هسته ای توضیح خواسته است.

پیشتر حسن روحانی در واکنش به آنچه نقض برجام از سوی آمریکا نامیده بود، در دستوری به رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، از وی خواسته بود زمینه تولید پیشران‌های هسته‌ای برای حمل و نقل دریایی بررسی کند. این دستور با واکنش برخی منتقدان توافق هسته ای روبرو شد چرا که تهران را به تولید کشتی های جنگی هسته ای متهم کردند.

آقای آمانو در تهران به خبرنگاران گفت ايران به تعهداتش در ارتباط با محدود کردن غنی سازی اورانيوم عمل می کند اما همزمان به گزارش رویترز، دو تن از ديپلمات ها بدون ذکر نامشان، می گویند که آژانس به تهران هشدار داده است که اگر روند غنی سازی را کندتر نکند ممکن است بزودی میزان اورانيوم غنی شده فراتر از حد مجاز برود که می تواند برای ساخت بمب هسته ای استفاده شود.

به موجب توافق دولت ايران با گروه پنج به علاوه يک، ايران در صورتی می تواند به غنی سازی اورانيوم ادامه دهد که ميزان آن به مراتب کمتر از آنچه باشد که ممکن است در توليد کلاهک هسته ای به کار رود.

اين هشدار زمانی صورت گرفته که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا می گويد دولت او می تواند توافقنامۀ اتمی با ایران را مورد بازنگری قرار دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG