لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۲

وزیر خارجه فرانسه پس از دیدار با تیلرسون: با آمریکا بر سر توافق اتمی ایران اختلاف نظر روشنی داریم


وزیر خارجه آمریکا (چپ) در دیدار با وزیر خارجه فرانسه
وزیر خارجه آمریکا (چپ) در دیدار با وزیر خارجه فرانسه

وزیر خارجه فرانسه روز پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه پس در دیدار با همتای آمریکایی خود در شهر بن آلمان به خبرنگاران گفت که با ایالات متحده در زمینه توافق جامع هسته‌ای تیر ماه ۱۳۹۴ با ایران، اختلاف نظر روشنی داریم.

به گزارش رویترز، ژان مارک آیرو پس از دیدار امروز خود با رکس تیلرسون، با اشاره به تمایل دولت جدید آمریکا برای بررسی کامل توافق اتمی ایران، گفت که پاریس و واشنگتن یک اختلاف نظر روشن در این زمینه با هم دارند.

برخی رسانه‌ها چنین برداشت کردند که او می گوید دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا قصد دارد توافق موسوم به برجام را، که در دولت قبل حاصل شد، بازنگری کند. امری که واکنش فوری رکس تیلرسون را در پی داشت.

خبرگزاری رویترز در گزارشی جداگانه به نقل از وزیر خارجه ایالات متحده نوشت، در گفت‌وگو با همتای فرانسوی خود حرفی از برنامه واشنگتن برای «پاره کردن» توافق هسته‌ای جامعه جهانی با ایران به میان نیاوردم.

رکس تیلرسون عصر پنجشنبه و پیش از دیدار با همتای آرژانتینی خود در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه ۲۰ در شهر بن، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره رد برجام از سوی واشنگتن گفت، از گفته‌های من چنین برداشت نمی‌شود.

پیش از این، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از دیدار با مقام های دولت جدید آمریکا گفته بود که ایالات متحده به او اطمینان داده است برجام را بطور کامل اجرا خواهد کرد.

خانم موگرینی روز جمعه ۲۲ بهمن در واشنگتن گفت به من اطمینان داده شد و براساس آنچه که شنیدم ایالات متحده قصد دارد بطور کامل توافق جامع هسته ای را اجرا کند.

وی در جمع خبرنگاران و بعد از یکروز دیدار با مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه، این خبر را اعلام کرد.

خانم موگرینی که نقش مهمی در توافق هسته ای ایران با کشورهای پنج بعلاوه یک داشت، از روز پنجشنبه در آمریکا به سر می برد. وی با رکس تيلرسون ملاقات کرد.

خانم موگرينی پس از اين ديدار، آن را «مثمر ثمر» خواند و گفت اتحاديۀ اروپا و ايالات متحده مواضع نزديک به يکديگر بسيار زيادی و زمينه‌های فراوانی برای همکای‌های مشترک دارند.

پیشتر جمهوریخواهان در کارزار انتخاباتی از لغو توافق هسته ای گفته بودند اما بعد از روی کار آمدند دونالد ترامپ، هرچند مقام های دولتی از جمله خود پرزیدنت ترامپ از این توافق انتقاد کردند، اما گفتند آن را اجرا می کنند.

هفته پیش رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت اگر ایران در کنار آمریکا بود با توافق هسته ای مشکلی نداشت اما واقعیت این است که چنین نشده و به گفته او، این توافق بد با ایران باعث شده حکومت جمهوری اسلامی ایران «جسورتر» شود.

دونالد ترامپ یکشنبه شب در گفت و گو با «بیل اورایلی» مجری شبکه فاکس‌نیوز به آزمایش موشکی، تهدیدهای هفته اخیر و توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی اشاره کرد. آقای ترامپ درباره این توافق از دولت قبل آمریکا انتقاد کرد و گفت: این یکی از بدترین توافق هایی بود که من تا حالا دیده ام. فکر می کنم این توافقی بود که نباید هرگز مورد مذاکره قرار می گرفت. اگر قرار بود با ایران توافقی شود باید معامله خوبی انجام می‌شد.

پیش از این نیز پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پیش بینی کرد که توافق جامع اتمی ایران با جامعه جهانی موسوم به برجام تغییری نخواهد کرد.

آقای رایان که یکشنبه ۱۷ بهمن در برنامه «دیدار با رسانه ها» در شبکه خبری ان بی سی شرکت کرده بود، ضمن اعلام این مطلب اضافه کرد که هیچگاه از برجام حمایت نکرده است و به نظر او دولت آقای اوباما با توافق اتمی با تهران مرتکب «اشتباه بزرگی» شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG