لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

مشاور بشار اسد: جنگ داخلی سوریه به پایان خود نزدیک می‌شود


بثینه شعبان مشاور بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در حال گفتگو با خبرنگاران در شهر ژنو سوئیس - بهمن ۱۳۹۲
بثینه شعبان مشاور بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در حال گفتگو با خبرنگاران در شهر ژنو سوئیس - بهمن ۱۳۹۲

یکی از مشاوران بشار اسد رئیس جمهوری سوریه گفته است با قطع شدن حمایت‌های کشورهای خارجی از شورشیان مخالف دولت، جنگ داخلی سوریه که هفتمین سال خود را سپری می‌کند نیز در حال رسیدن به پایان خود است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بثینه شعبان در مصاحبه‌ای گفته است، این حقیقت که نمایشگاه بین المللی دمشق برای نخستین بار پس از آغاز جنگ برپا می‌شود «این پیام را ارسال می‌کند که جنگ پایان یافته ... و در آغاز راه بازسازی هستیم.»

وی در گفت‌وگو با تلویزیون المیادین لبنان که روز جمعه پخش شد گفت «بلافاصله پس از آن که تروریسم را شکست دادیم، با هر نوع حضور نامشروع در خاک خود مبارزه خواهیم کرد؛ خواه ایالات متحده باشد، خواه ترکیه.»

در طول جنگ سوریه، ایالات متحده و همپیمانان بین المللی و منطقه‌ای آن - همزمان با جنگ علیه گروه‌های افراطی مانند داعش - از مخالفان دولت بشار اسد حمایت کرده‌اند؛ مخالفانی که دمشق آنها را تروریست می‌خواند.

مشاور اسد معتقد است از وقتی که قدرت‌های خارجی سیاست‌های خود را در حمایت از مخالفان تغییر داده‌اند، جنگ داخلی سوریه – که صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جا گذاشته – به «مرحله ماقبل آخر» رسیده است.

نیروهای دولتی سوریه با حمایت روسیه و ایران بخش اعظمی از مناطق اشغال شده پرجمعیت در غرب آن کشور را بازپس گرفته اند و در حال حاضر تمرکز بر دیرالزور در شرق سوریه و نزدیک مرز مشترک با ترکیه است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر دستور قطع حمایت آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سی آی ای) از شورشیان میانه رو دمشق برای سرنگونی بشار اسد از قدرت را صادر کرده است.

ترکیه نیز که از حامیان عمده مخالفان بشار اسد در منطقه بوده است، اولویت خود را از برکناری رئیس دولت حاکم بر دمشق، بر بهبود روابط با روسیه و همچنین مهار گسترش نفوذ کردها در نزدیکی مرزهای خود تغییر داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG