لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ ایران ۲۱:۴۶

نیروهای دولتی سوریه محاصره داعش در دیرالزور را بعد از دو سال شکستند


فرماندهی ارتش و یک گروه ناظر بر جنگ داخلی سوریه می‌گویند نیروهای دولت بشار اسد و شبه نظامیان حامی آنها روز سه شنبه با شکست محاصره سه ساله بخش‌هایی از دیرالزور، خود را به نزدیکی شهر رساندند.

دیرالزور، مرکز استانی به همین نام در شرق سوریه و نزدیک مرز عراق، در ژانویه ۲۰۱۵ توسط پیکارجویان افراطی داعش اشغال شد؛ نیروهای دولتی سوریه در این مدت در بخش‌هایی از آن در محاصره بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شکستن حصر دیرالزور پیروزی دیگری برای دولت بشار اسد محسوب می‌شود که در یک سال اخیر، در جبهه‌های دیگری، علیه داعش و مخالفان خود به پیشرفت‌هایی رسیده است.

فرماندهی ارتش سوریه در بیانیه‌ای رسیدن نیروهای دولتی به دیرالزور را «نقطه عطف استراتژیک در جنگ علیه تروریسم» خواند و گفت از آن شهر برای تقویت عملیات نظامی در نقاط دیگر استان استفاده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تلویزیون دولتی سوریه نیز امروز در گزارشی در همین زمینه گفت که با فرو ریختن دیوار دفاعی پیکارجویان داعش در غرب دیرالزور، نیروهای دولتی به حریم شهر رسیده‌اند.

رامی عبدالرحمن رئیس گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا نیز شکست محاصره داعش را تایید کرده است.

آسوشیتدپرس به نقل از عمر ابو لیلا از فعالان مخالف دولت بشار اسد نوشت، پیکارجویان «به راحتی جنگیدن را رها کردند و از تعداد زیادی خودروهای بمب‌گذاری برای متوقف کردن نیروهای دولتی استفاده کردند.»

پیشروی دولت در دیرالزور می‌تواند پایانی بر بحران انسانی ۳۲ ماهه‌ای باشد که با گیر افتادن ۷۰ هزار نفر در مناطق تحت محاصره موجب نگرانی بود و تنها از طریق هوا امکان ارسال غذا و مایحتاج آنها وجود داشت.

خبرگزاری دولتی سوریه از آماده شدن ده‌ها دستگاه کامیون برای ارسال کمک‌های اولیه به آن مناطق خبر داده است.

داعش هنوز حدود ۶۰ درصد از شهر دیرالزور را در کنترل خود دارد و انتظار می‌رود آزادی کامل آن چند ماه طول بکشد. بعد از رقه، که نیروهای سوری مورد حمایت آمریکا در حال پیشروی در آن هستند، دیرالزور آخرین سنگرگاه داعش در سوریه محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG