لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۶

هر ده دقیقه یک کودک بی وطن در جهان متولد می شود


کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد می گوید هر ۱۰ دقیقه یک کودک بی وطن متولد می شود .

کمیساریا در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد، قوانین شهروندی تبعیض آمیز و مناقشه های خشونت بار را که موجب شده میلیون ها خانواده در سراسر جهان آواره شوند، عامل عمده چنین پدیده ای می داند و می گوید کودکان بی وطن در حالی که بزرگ می شوند در برابر بهره کشی، مواد مخدر، ناامیدی و آوارگی دایمی بسیار آسیب می شوند.

بی وطنی، وضعیتی که بر دستکم ۱۰ میلیون نفر از جمله ۳ میلیون کودک ، مستولی است با محرومیت های زیاد همراه است. در بسیاری کشورها، جمعیت بی وطن حتی از مراقبت های پزشکی، آموزش و استخدام محرومند و در معرض انواع تبعیض های اجتماعی هستند.

گزارش اخیر کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد می گوید "در دوره کوتاهی که کودکان قرار است کودک باشند، بی وطنی مشکلات خطیری به وجود می آورد که آنها را در سراسر کودکی دنبال کرده و به یک زندگی تبعیض آمیز، استیصال و نا امیدی محکوم می کند.»

سخنگوی کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان روز سه شنبه به شبکه خبری الجزیره گفت این مشکل بیش از همه جا در بحران آوارگان سوریه نمایان است. او گفت بیش از ۱۴۰ هزار کودک بی وطن سوری در کشورهای همسایه به دنیا آمده اند."

اغلب، خانواده ها ناگهانی و زیر گلوله باران، فرار می کنند و نمی توانند اسنادی را که برای اثبات شهروندی لازم است، مانند گواهینامه تولد و ازدواج با خود ببرند.

بی وطنی بر فلاکت آوراگان که قبلا هدف بهره کشی در کشورهای میزبان قرار گرفته اند، می افزاید. بدون داشتن تابعیت آنها نمی توانند از حفاظت های قانونی برخوردار شوند و بیم آن دارند که دیگر نتوانند به کشورشان باز گردند.

گزارش می گوید بزرگترین عوامل بی وطنی تاکنون قوانین تبعیض آمیزی است که شهروندی بر اساس نژاد، باورها و جنسیت را رد می کند.

در ۲۷ کشور از جمله سوریه، زنان قادر نیستند شهروندی را به فرزندانشان منتقل کنند، معنایش این است که اگر پدر فرزند مرده یا مفقود باشد او بی وطن تلقی خواهد شد. بیش از یک چهارم از چهار میلیون آواره سوری در لبنان، اردن و ترکیه در خانواده هایی که زنان سرپرست آنها هستند زندگی می کنند، زیرا پدر یا کشته شده یا ترجیح داده است در سوریه بماند.

گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بخشی از پیکار برای اصلاح چنین قوانینی است و مسلم ساختن این که کودکان بتوانند در کشور محل تولد تابعیت کسب کنند.

گزارش فوق می گوید در بیش از ۳۰ کشور، کودکان فاقد اسناد تابعیت نمی توانند از دارو و درمان استفاده کنند. در دستکم ۲۰ کشور، کودکان بی وطن نمی توانند واکیسنه شوند و در کشورهای دیگر از حق رفتن به مدرسه یا محرومند و یا مجبورند برای تحصیل شهریه بدهند.

XS
SM
MD
LG