لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

مرکل با بسته پیشنهادی درباره مدیریت بحران پناهجویان با رهبران ترکیه ملاقات می کند


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز یکشنبه برای دیدار و مذاکره با رهبران ترکیه وارد استانبول شد. هدف از مذاکرات خانم مرکل و رهبران سیاسی ترکیه رسیدگی به راه حل مشترک برای حل مسئله آوارگان فراری از جنگ و موج پناهجویان به سوی اروپا است.

خانم مرکل روز یکشنبه در دفتر نخست وزیری ترکیه در استانبول با احمد داوود اوغلو نخست وزیر دیدار و گفتگو کرد. او قرار است شامگاه یکشنبه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار کند.

داوود اوغلو در این دیدار "رویکرد بهتر" اتحادیه اروپا در سبک کردن بار ناشی از موج پناهجویان را ستود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از داوود اوغلو نوشت: "متاسفانه جامعه بین الملل ترکیه را در رسیدگی به پناهجویان تنها گذاشت. خوشحالیم که رویکردشان اکنون بهتر شده است."

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در کاخ دولما باغچه در استانبول . 18 اکتبر 2015
احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در کاخ دولما باغچه در استانبول . 18 اکتبر 2015

خانم مرکل در ملاقات با رهبران ترکیه طرح اتحادیه اروپا در ارائه میلیاردها دلار کمک و امتیاز مالی به ترکیه در ازای همکاری بیشتر آنکارا در مقابله با موج پناهجویان سوری، عراقی و دیگر کشورهای جنگزده را ارائه می دهد.

روزانه هزاران پناهجوی تازه خود را به آلمان می‌رسانند که این روزها به مقصد نهایی کسانی بدل شده که از جنگ و ناامنی در کشورهایشان گریخته و راه اروپا را در پیش می‌گیرند.

مقامات می‌گویند امتیازهای ارائه شده به ترکیه از جمله شامل بسته پیشنهادی سه و نیم میلیارد دلاری برای کمک به پناهجویان، صدور آسان‌تر ویزای اروپا برای شهروندان ترکیه و ازسرگیری مذاکرات برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا است.

انتقاد از اتحادیه اروپا

رجب طیب اردوغان پیشتر تلاش‌های اروپا در نحوه پاسخگویی به بحران پناهجویان را زیر سوال برده و از بروکسل خواست تا عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا را جدی‌تر بگیرد.

اردوغان در سخنانی کنایه‌آمیز به احتمال نامزدی آنگلا مرکل برای گرفتن جایزه نوبل صلح گفته بود: "اعلام می‌کنند که سی تا چهل هزار پناهجو را می‌پذیرند و بعد نامزد جایزه نوبل می‌شوند. ما دو و نیم میلیون پناهجو را میزبانی می‌کنیم و هیچ‌کس عین خیالش نیست."

آلمان گفته است امسال پذیرای حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون پناهجو خواهد بود.

غیر از بحران پناهجویان، رهبران آلمان و ترکیه درباره جنگ با تروریسم و وضعیت سوریه نیز مذاکره می‌کنند.

XS
SM
MD
LG