لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۴

پارلمان اروپا پیشنهاد تقسیم مهاجران را تصویب کرد


پارلمان اتحادیه اروپا در کوشش برای کاهش شمار آوارگان در کشورهای هم مرز اتحادیه اروپا، از برنامه ای برای تقسیم حدود ۱۲۰ هزار آواره در میان کشورهای عضو اتحادیه حمایت کرده است.

قانون گذاران روز پنجشنبه برنامه را با ۳۷۲ رای موافق، ۱۲۴ رای مخالف و ۵۴ رای ممتنع تصویب کردند. گام بعدی این است که وزیران کشور اتحادیه اروپا آن را تصویب کنند، مشروط به این که بتوانند موضع کشورهای شرق اروپا را که با آن مخالف هستند، تغییر دهند.

صدراعظم اتریش و نخست وزیر اسلوونی روز پنجشنبه در جلسه ای در لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی، خواهان پاسخ فوری اتحادیه اروپا به بحران مهاجران شدند.

صدراعظم اتریش گفت وقت آن است که ثابت شود اروپاییان "خواهان اروپایی که در آن هر کسی سعی کند مشکلات خود را بر دوش دیگری بگذارد نیستند."

او همچنین در باره بحران مهاجران با نخست وزیر کرواسی بحث کرد. کرواسی می گوید از زمانی که مجارستان مرز خود با صربستان را بست، حدود ۵۶۰۰ مهاجر وارد کرواسی شده اند.

وزیر امور خارجه کرواسی روز چهارشنبه گفت کشورش برای ورود هزاران مهاجر آماده است، اما نمی تواند نیازهای همه آنها را تامین کند.

آسوشیتدپرس روز پنجشنبه به نقل از رسانه های کرواسی گفت رئیس جمهوری از ارتش خواسته است برای حفاظت از مرز در برابر مهاجران غیر قانونی آماده باشد.

خبرگزاری هینا می گوید رئیس جمهوری با رئیس ستاد ارتش ملاقات کرد و خواست ارتش وضع را زیر نظر داشته باشد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد رفتار روز چهارشنبه مجارستان با مهاجران را محکوم کرد. پلیس با گاز اشک آور و لوله های آب به صدها پناهجو در مرز کشور با صربستان برخورد کرد.

نخست وزیر صربستان نیز آنچه را "رفتار بی رحمانه" مجارستان با مهاجران نامید محکوم کرد. پلیس پس از آن که یکی از بزرگترین نقاط ورود به اتحادیه اروپا را بست، ساعت ها با مهاجران درگیر شد.

اما مجارستان از بستن مرز دفاع کرد و گفت از سرزمین خود در برابر هجوم مهاجرانی که خواهان فرصت های اقتصادی بهتری هستند، و از آزار در کشورهایشان نمی گریزند، حفاظت می کند.

در سوئد مقامات می گویند جریان ورود پناهجویان به کشور به سطوح بی سابقه ای رسیده است، و روزانه بیش از یک هزار نفر وارد می شوند.

به گفته مقامات پناهجویان اکثرا از سوریه می آیند اما بر شمار مهاجران از افغانستان و عراق نیز افزوده می شود.

XS
SM
MD
LG