لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

گوترش: فاصله بشریت با نابودی هسته‌ای، در حد یک اشتباه محاسباتی است


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه هشدار داد که جهان در یک وضعیت «خطر هسته‌ای» قرار دارد که از زمان اوج جنگ سرد تاکنون، دیده نشده است.

گوترش که در دهمین کنفرانس بازنگری در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، موسوم به ان‌پی‌تی، سخنرانی می‌کرد، جنگ در اوکراین، تهدیدات هسته‌ای در آسیا و خاورمیانه و بسیاری از عوامل دیگر را در این وضعیت، دخیل دانست.

او گفته‌است که بشریت، با نابودی هسته‌ای فقط یک سوءتفاهم و یک اشتباه محاسباتی، فاصله دارد.

دبیرکل سازمان ملل، همچنین گفته: «ابرهایی که پس از پایان جنگ سرد از هم جدا شدند، بار دیگر جمع می‌شوند». او می‌گوید: «ما تاکنون فوق‌العاده خوش‌شانس بوده‌ایم، اما شانس یک استراتژی نیست. ضمن این‌که نمی‌تواند سپری در برابر تنش‌های ژئوپلیتیکی باشد که به درگیری هسته‌ای منجر می‌شود.»

گوترش با اشاره به این‌که در حال حاضر، نزدیک به ۱۳۰۰۰ سلاح هسته‌ای در زرادخانه‌های سراسر جهان نگهداری می‌شود، افزوده که دولت‌ها به دنبال امنیت کاذب، از طریق ذخیره‌سازی و صرف صدها میلیارد دلار برای تولید سلاح‌هایی هستند که در سیاره ما جایی ندارند.

دبیرکل سازمان ملل گفت: تنها راه تضمین عدم‌ استفاده از تسلیحات هسته‌ای، از بین بردن آن‌ها است.

به‌تازگی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پس از حمله به اوکراین، بی‌درنگ با استناد به «اظهارات تهاجمی» کشورهای عضو ناتو، به نیروهای بازدارنده هسته‌ای کشورش، دستور آماده‌باش داد.

تلاش‌های اخیر برای مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای با ایران نیز هیچ پیشرفتی نداشته و بعید به‌نظر می‌رسد که در آینده‌ای نزدیک به موفقیت منجر شود.

XS
SM
MD
LG