لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

بلومبرگ: آژانس برای یافتن راهی جهت تداوم نظارت بر سایت‌های هسته‌ای ایران تلاش می‌کند


مقر اصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین
مقر اصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین

شبکه تلویزیونی بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد آژانس بین المللی انرژی اتمی در تلاش برای یافتن راهی است که از طریق آن بتواند، در صورت بی‌نتیجه ماندن مذاکرات احیای برجام، از امکان نظارت کامل بر کلیه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران برخوردار باشد.

بلومبرگ در این گزارش که روز پنجشنبه چهارم شهریور منتشر شده می‌گوید، آژانس نگران است در صورتی که مذکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران برای احیای توافق هسته‌ای ایران (برجام) به نتیجه نرسد، دسترسی‌ها برای بازرسی محدود یا کمتر شود.

این گزارش می‌گوید آژانس با دو احتمال روبرو است. یکی این که ایران از «پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» (ان‌پی‌تی) خارج شود و درها را کاملا به روی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ببندد، و احتمال دیگر این است که ایران رابطه با آژانس را در همین حد محدود کنونی نگه دارد.

بلومبرگ می‌گوید، آژانس در تلاش است برای نظارت بر قسمت‌هایی از سایت‌ها که هم اکنون به آنها دسترسی ندارد، راهی پیدا کند. این در حالی است که به نظر می‌رسد آمریکا آماده است از خود انعطاف نشان دهد. رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، پیشتر در مصاحبه ای با رادیو فردا اظهار امیدواری کرد که دولت جدید ایران با دیدگاهی واقع‌گرایانه به مذاکرات بازگردد و گفت آمریکا برای مصالحه‌های دشوار آماده است و امیدواراست ایران نیز این چنین کند.

همچنین ماریا ساخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، هم پیشتر با اشاره به مفاد جدید در گزارش آژانس، گفته بود تولید اورانیوم فلزی و افزایش ظرفیت غنی‌سازی آن توسط ایران، نقض برجام است. به گفته او روسیه هم این را اقدامی انحرافی می‌داند که می‌تواند مذاکرات را پیچیده کند.

ایران و آمریکا در شش دور مذاکرات غیرمستقیم در وین برای احیای برجام شرکت کرده‌اند. تمامی این مذاکرات در دولت قبلی ایران انجام شد. دولت جدید جمهوری اسلامی ایران به ریاست ابراهیم رئیسی، هنوز در مورد دور هفتم مذاکرات و امکان برگزاری آن، تصمیمی اعلام نکرده است.

XS
SM
MD
LG