لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

رویترز از گزارش بریتانیا درباره شبکه اتمی مرتبط با ایران به سازمان ملل خبر داد


نمایی از مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک آمریکا
نمایی از مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک آمریکا

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه در گزارشی اختصاصی نوشت، بریتانیا اطلاعاتی درباره «شبکه‌ای فعال» برای تامین تجهیزات مورد نیاز برای برنامه هسته‌ای ایران را به هیات تحریم‌های سازمان ملل متحد ارائه کرده است.

در گزارش محرمانه هیات ناظر بر اجرای تحریم‌های سازمان ملل علیه کشورها از جمله ایران، که رویترز نیز آن را رؤیت کرده است، گفته می‌شود بریتانیا روز بیستم آوریل (۳۱ فروردین ماه) سال جاری سازمان ملل را از وجود این شبکه آگاه کرده است.

به گفته رویترز، در این گزارش ذکر شده که شبکه یاد شده با دو شرکت «تکنولوژی سانتریفیوژ ایران» (TESA) و «کالای الکتریک ایران» (KEC) که پیشتر در فهرست تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران قرار گرفته‌اند، در ارتباط بوده است.

شرکت کالای الکتریک از سوی شورای امنیت سازمان ملل، و شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

خبر ارائه اطلاعات از سوی بریتانیا به سازمان ملل درباره وجود این شبکه ادعای ، زمانی مطرح می‌شود که هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به منظور ادامه گفتگوهای اخیر برای نگارش متن توافق جامع اتمی با قدرت‌های جهانی، در نیویورک بسر می‌برد.

در گزارش هیات نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، همچنین گفته شده است کشورهای عضو این سازمان گزارشی درباره نقض تحریم‌ها توسط ایران به این هیات ارسال نکرده‌اند، و در ادامه می‌افزاید دلیل آن هم احتمالا کاهش فعالیت‌‌های اتمی ایران، یا تصمیم برخی کشورها برای خودداری از ارائه گزارش – با هدف تاثیر نگذاشتن بر گفتگوهای جاری هسته‌ای – باشد.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، و آلمان، اواسط فروردین ماه به تفاهمی سیاسی درباره اجزای اساسی توافق جامع بر سر برنامه هسته ای دست یافتند و تا پایان ماه ژوئن (نهم تیر ماه) فرصت دارند تا آن را نهایی کنند.

در گزارش محرمانه هیات سازمان ملل به جزئیات بیشتری از اطلاعات ارائه شده بریتانیا اشاره نشده، و هنوز واکنشی از سوی تهران و لندن به این خبر نیز منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG