لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

آغاز کنفرانس تنظیم پیش نویس پیمان تجارت اسلحه


بریتانیا، فرانسه، آلمان و سوئد از اعضای سازمان ملل متحد خواسته اند مصممانه در تنظیم مقررات تجارت سلاح های متعارف کوشش کنند.

روز دوشنبه هیات های نمایندگی بیش از ۱۵۰ کشور در نیویورک اجتماع می کنند تا ظرف یک ماه پیش نویس پیمان تجارت اسلحه در جهان را تنظیم کنند.

وزرای امور خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان، و وزیر تجارت سوئد قبل از آغاز کنفرانس بیانیه مشترکی صادر کردند و نسبت به قاچاق سلاح هشدار دادند. در این بیانیه افزایش قاچاق و تجارت اسلحه «تهدید افزاینده به بشریت» خوانده شده است.

این بیانیه خواهان «چارچوبی قوی و همه جانبه شامل معیارهای بین المللی» برای جلوگیری از انتقال تجارت مشروع اسلحه به شبکه قاچاچیان شده است.

این دیپلمات ها با اشاره به این که کشورهای متبوعشان بزرگترین فروشندگان اسلحه در اروپا هستند، گفته اند مسئولیت ویژه ای دارند که مطمئن شوند این سلاح ها در راه نقض قوانین بین اللملی یا علیه انسانیت به کار نرود.

روند ایجاد قانون و مقرراتی برای تجارت سلاح های متعارف از سال ۲۰۰۶ آغاز شده است. قرار است این پیمان معیارهایی برای صادرات، واردات و انتقال سلاحهای مختلف، از جمله تانک، جنگنده و مسلسل ایجاد کند.

صادرکنندگان عمده سلاح، از جمله ایالات متحده و وارد کنندگان عمده، از جمله هند در این کنفرانس شرکت دارند.
XS
SM
MD
LG