لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

محکومیت یک مرد ایرانی در ایالات متحده به اتهام تلاش برای قاچاق اسلحه


محکومیت یک مرد ایرانی در ایالات متحده به اتهام تلاش برای قاچاق اسلحه
محکومیت یک مرد ایرانی در ایالات متحده به اتهام تلاش برای قاچاق اسلحه

یک مرد ایرانی مقیم کانادا به اتهام تلاش برای قاچاق غیرقانونی سلاح نظامی به استان بریتیش کلمبیا در کانادا، به زندان محکوم شد.

اولیور کینگ، که رسانه ها نام وی را حمید ملک پور نیز خوانده اند، به اتهام تلاش برای نگهداری و قاچاق سلاح های سنگین و مهمات جنگی و تفنگ به کانادا با محکومیت ده سال زندان روبرو خواهد شد.

مقامات دولت فدرال ایالات متحده اولیور کینگ ۳۵ ساله را به اتهام نگهداری چندین قبضه تفنگ تک تیرانداز و مهمات در انباری در ایالت واشنگتن در شمال غربی ایالات متحده و در مرز آمریکا و کانادا دستگیر کرده بودند.

ماموران پلیس مرزی ایالات متحده، این جوان ایرانی را همچنین به اظهارات کذب به مقامات یک نهاد دولتی و تجارت اسلحه با اقامات غیرقانونی در آمریکا متهم کردند.

بنا به گزارش رسانه ها، این تبعه ایرانی کانادایی از طریق مرز زمینی وارد ایالات متحده شده و به دروغ به مقامات مرزی گفته بود برای سوار کردن همسرش از مرکز خرید بلینگهام از مرز عبور می کند.

مقامات اداره مهاجرت و گمرگ ایالات متحده، پس از عبور این تبعه ایرانی کانادایی از مرز وی را تعقیب کردند و دریافتند وی پس از مراجعه به یک مغازه فروش سلاح، چهار قبضه تفنگ تک تیرانداز و ۴۸۰ خشاب اسلحه کالیبر ۵۰ خریداری کرده بود.

بنا به گفته مقامات ایالات متحده، وی پس از خرید سلاح به محلی مراجعه کرد که انبار نگهداری تفنگ تک تیرانداز، سلاح کمری و مهماتی به ارزش ۳۰ هزار دلار بوده است.

این مرد ایرانی تبار همچنین در مورد علت صدور گذرنامه کانادایی جدیدی که در همان روز صادر شده بوده، نیز به مقامات آمریکایی دروغ گفته است. مقامات مرزی گذرنامه قدیمی آقای کینگ ( ملک پور) را در خوردوی وی پیدا کردند که تاریخ انقضای آن سال ۲۰۱۳ میلادی بود، اما به دلایلی نامعلومی باطل شده بود.

بنا به گزارش روزنامه سیاتل تایمز، این مرد مقیم کانادا طی سال گذشته سه بار به ایران سفر کرده بوده است و یکی از دلایل وی برای دریافت گذرنامه جدید، پنهان کردن مهرهای ورود و خروجش از دید مقامات مرزی بوده است.

بنا به خبرگزاری آسوشیتدپرس، اولیور کینگ ( حمید ملک پور) مجوز تجارت اسلحه در کانادا را داشته، اما در سال ۲۰۰۹ و زمانی که دولت کانادا دریافت او از طریق شبکه اینترنت سلاح می فروشد، مجوز وی را به طور موقت توقیف کرد.

اولیور کینگ ایرانی تبار از ۱۹ ماه مه سال گذشته تاکنون در بازداشت مقامات ایالات متحده بوده است. جلسه نهایی صدور حکم محکومیت وی ۱۱ آوریل برگزار خواهد شد. او به احتمال بسیار به ده سال زندان محکوم می شود.

XS
SM
MD
LG