لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

ایران و قاچاق اسلحه


در جلسه مشترک یکی از کمیته های کنگره آمریکا و ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ارشد نیروهای ائتلاف در افغانستان تایید کرد که «بدون تردید» ایران سلاح ،آموزش و پول برای طالبان فراهم آورده است.

وی گفت «نیروهای ائتلاف به تازگی ۴۶ راکت ۱۲۲ میلیمیتری را که نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از طریق یک عامل شناخته شده طالبان فرستاده بود، پیدا کردند.

در همان روزی که ژنرال پتریوس شهادت می داد، کماندوهای نیروی دریایی اسراییل وارد یک کشتی باری در ۱۲۵ مایلی ساحل شدند و یک مخزن بزرگ اسلحه کشف کردند. کشتی ویکتوریا متعلق به آلمان، که با پرچم لیبریا حرکت می کرد، پس از توقفی در سوریه عازم مصر بود و ۲۵۰۰ گلوله خمپاره، شش موشک ضد کشتی سی - ۷۰۴، دو سیستم رادار، و ۶۷ هزار گلوله که در بارنامه کشتی عدس و پنبه ثبت شده بودند، حمل می کرد. اسناد همراه مخزن به فارسی نوشته شده بود.

در همان هفته، نیروهای مرزی مصری در مرز سودان راه را بر چندین کامیون حامل اسلحه بستند. به گزارش مجله تایم، مقام های مصری به خبرنگاران گفتند قرار بود سلاح ها به حماس، گروه تروریستی فلسطینی که ایران اسلحه و پول به آن می دهد، تحویل داده شود.

افزون بر این، اخیرا شواهد بیشتری از انتقال اسلحه با مشارکت ایران نمودار شد، دیپلمات هایی از کره جنوبی و سنگاپور اعلام کردند که در شش ماه گذشته مواد اتمی و تسلیحاتی مظنون - که در نقض تحریم های بین المللی به ایران فرستاده می شد - ضبط شده است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بیانیه ای صادر کرد و گفت «در پی توقیف سلاح های پیشرفته و مواد مربوطه که برای گروه های تروریستی حمل می شد، آمریکا بار دیگر فعالیت های غیر قانونی قاچاق را به شدت محکوم می کند. ما تاکید می کنیم که تمام کشورها بر اساس قطعنامه های مربوط شورای امنیت سازمان ملل متحد متعهد هستند، از قاچاق اسلحه و مهمات جلوگیری کنند.»

تونر یاد آور شد «ایران به ویژه، بر اساس قطعنامه ۱۷۶۷ شورای امنیت از صدور اسلحه و مواد تسلیحاتی ممنوع است. هر فعالیتی مغایر با آن نمونه دیگری از فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه است. ما از همه کشورهای منطقه می خواهیم به تعهدهای خود عمل کنند.» وی گفت «آمریکا به همکاری نزدیک با شرکای خود برای جلوگیری از انتقال اسلحه به گروه های تروریستی ادامه خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG