لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۹

وزارت خزانه داری آمریکا: همکاری «هواپیمایی یاس» و اعضای سپاه پاسداران در قاچاق اسلحه


دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری آمریکا
دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که از فعالیت یک شبکه ایرانی پرده برداشته که در قاچاق اسلحه به خاورمیانه و آفریقا فعالیت داشت. وزارت خزانه داری آمریکا گفته است در این میان یک شرکت حمل و نقل باری هوایی ایرانی، سه نظامی شهروند ایران و یک مامور حمل و نقل نیجریه ای محموله های اسلحه را منتقل می کنند.

«هواپیمایی یاس» یک شبکه حمل و نقل هوایی باری در تهران است که گفته می شود در این کار دست دارد. ماموران نظامی که در قاچاق اسلحه دست دارند اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند و طبق یافته های وزارت خزانه داری آمریکا «اسماعیل غنی»، «سعید طباطبایی» و «حسین آقاجانی» نام دارند. مامور حمل و نقل نیجریه ای نیز «علی جگا» نام دارد.

طبق فرمان ۱۳۲۲۴ که جرج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده آن را پس از حملات ۱۱ سپتامبر امضا کرد، دولت آمریکا می تواند سرمایه های شهروندان و شرکت های خارجی را که در کارهای تروریستی دست دارند و یا مظنون به آن هستند، مسدود کند.

به گفته وزارت خزانه داری ایالات متحده علی جگا، در محموله اسلحه ای که در اکتبر ۲۰۱۰ در نیجریه کشف و ضبط شد نیز دست داشت. آن محموله اسلحه به جمهوری اسلامی ایران مرتبط و مقصد نهایی آن گامبیا بود و شامل نارنجک، راکت، خمپاره و فشنگ بود که در میان مصالح ساختمانی پنهان و جاسازی شده بودند.

در وبسایت هواپیمایی یاس اعلام می شود که «یاس ایر» یکی از مهمترین شرکت های حمل و نقل هوایی در منطقه است و از هواپیماهای باری ایلوشین-۷۶ و آنتونوف-۷۴ و همچنین کارآمدترین و باتجربه ترین کارکنان استفاده می کند.

وبسایت این شرکت همچنین می گوید که هواپیماهای یاس ایر به پنج قاره و کشورهایی مثل ایتالیا، آلمان، نروژ، سوئد، دانمارک، امارات متحده عربی، کشورهای آفریقایی، روسیه، ونزوئلا و کشورهای دیگر پرواز دارند.

XS
SM
MD
LG