لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

گوترش: اقدامات تروریستی علیه اسرائیل توجیه ندارد؛ تجهیزات بشردوستانه به غزه برسد


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه هفدهم مهرماه کشته‌شدن ٨۰۰ اسرائیلی و زخمی‌شدن بیش از دو هزار و ۵۰۰ اسرائیلی دیگر در حملات حماس را محکوم کرد.

او ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به افزایش این آمار همزمان با ادامه درگیری‌ها، افزود بر اساس گزارش‌ها بیش از ١۰۰ شهروند دیگر اسرائیلی از جمله زنان، کودکان، و سالخوردگان نیز توسط گروه‌های مسلح فلسطینی به اسارت گرفته شده‌اند.

به گفته گوترش، حماس و جهاد اسلامی اقدام به شلیک هزاران موشک به سوی مرکز اسرائیل از جمله تل‌آویو و اورشلیم کرده‌اند.

دبیر کل سازمان ملل افزود: «نارضایتی‌های مشروع فلسطینیان را به رسمیت می‌شناسم. اما هیچ چیزی این اقدامات تروریستی و کشتار، معلول کردن و ربودن غیرنظامیان را نمی‌تواند توجیه کند.»

گوترش خواستار توقف فوری حملات و آزادی تمامی گروگان‌ها شد.

او با اشاره به حملات اسرائیل به نوار غزه در پاسخ به حملات ستیزه‌جویان فلسطینی، نسبت به کشته‌شدن بیش از ۵۰۰ فلسطینی از جمله زنان و کودکان و زخمی‌شدن بیش از سه هزار فلسطینی نیز ابراز نگرانی کرد و افزود متاسفانه این ارقام با تداوم عملیات اسرائیل در حال افزایش است.

گوترش گفت: «اگرچه نگرانی‌های مشروع امنیتی اسرائیل را به رسمیت می‌شناسم، اما به اسرائیل یادآوری می‌کنم که عملیات نظامی باید کاملا مطابق قوانین بشردوستانه بین‌المللی انجام شود. غیرنظامیان باید در تمامی اوقات محترم شمرده و محافظت شوند. زیرساخت‌های غیرنظامی نباید هدف حمله قرار گیرند.»

او افزود گزارش‌هایی مبنی بر حملات موشکی اسرائیل به اماکن بهداشتی در داخل غزه، برج‌های چند طبقه، یک مسجد، و همچنین حمله به دو مدرسه «آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاورنزدیک» که محل اسکان خانواده‌های آواره در غزه بود، دریافت کرده است.

گوترش با اشاره به اسکان نزدیک به ١٣٧ هزار نفر در مدارس این نهاد وابسته به سازمان ملل گفت این عدد با تداوم حملات افزایش خواهد یافت.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین نسبت به محاصره کامل غزه و جلوگیری از انتقال برق، غذا، سوخت به آن ابراز نگرای شدید کرد.

به گفته او، وضعیت انسانی در غزه پیش از آغاز خصومت‌ها «بسیار وخیم» بود و اکنون «به شیوه‌ای تصاعدی بدتر» می‌شود.

گوترش بر لزوم انتقال تجهیزات پزشکی، غذا، سوخت، و تجهیزات بشردوستانه به غیرنظامیان تحت محاصره در غزه تاکید کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود به همراه هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل با رهبران منطقه در تماس است و بر لزوم پایان‌دادن به دهه‌ها چرخه خونریزی، تنفر، و خشونت تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG