لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۹

پوروشنکو: کریمه بخشی از اوکراین بوده و خواهد بود


پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین
پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین
پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین با وعده حفظ اتحاد کشور می گوید: «شبه جزیره کریمه بخشی از اوکراین بوده، هست، و خواهد بود.»

پوروشنکو، سرمایه دار میلیاردر و سیاستمدار اوکراینی، روز شنبه در مراسمی در برابر پارلمان اوکراین در کیف که با حضور رهبران و شخصیت های برجسته بین المللی برگزار شد، به عنوان پنجمین رئیس جمهوری کشور از هنگام استقلال از اتحاد شوروی سابق سوگند یاد کرد. جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در میان حاضران بود..

آقای پوروشنکو در مراسم تحلیف گفت الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را قبول ندارد. مسکو زمستان گذشته نیروهایش را به شبه جزیره کریمه اعزام کرد و در ماه مارس (اسفند ماه) کنترل آن را به دست گرفت. رهبر جدید اوکراین همچنین گفت با جدایی طلبان شرق کشور گفتگو خواهد کرد.

پترو پوروشنکو در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در بیست و پنجم ماه مه – که با شرکت ۲۱ کاندیدا برگزار شد – رقبایش را کنار زد . او اینک با چالش های سیاسی و اقتصادی عمده ای رو به روست که ناآرامی ها در مرز روسیه بخشی از آن است
.
باراک اوباما در حاشیه برنامه های بزرگداشت هفتادمین سالگرد «روز عملیات بزرگ» در فرانسه، دیدارهایی غیررسمی با همتایان روس و اوکراینی خود داشت. به گفته مقامات آمریکا، آقای اوباما در دیدار برنامه ریزی نشده و ۱۵ دقیقه ای با ولادیمیر پوتین تأکید کرد که روسیه تنها از طریق به رسمیت شناختن پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری جدید اوکراین می تواند به صلح منطقه کمک کند. او همچنین از آقای پوتین خواست از حمایت از جدایی طلبان روسگرا در شرق اوکراین دست بردارد.

ولادیمیر پوتین روز جمعه در نورماندی فرانسه یک دیدار غیررسمی هم با رئیس جمهوری منتخب اوکراین داشت. به گفته مقامات فرانسه، آنها موافقت کردند راه را برای گفتگوهای رسمی بیشتر در زمینه آتش بس در شرق اوکراین بازکنند.

این در حالی است که از سویی جدایی طلبان در شرق اوکراین بر خشونت ها افزوده اند و از سوی دیگر، روسیه تدابیر امنیتی شدیدی را در مرزهای اوکراین به اجرا گذاشته است. خبرگزاری های روسیه روز شنبه گفتند هدف این است که از عبورهای غیر قانونی به اوکراین جلوگیری شود.
XS
SM
MD
LG