لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

اهمیت همکاری در کاهش تنش های جهانی


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی عمده ای درباره سیاست خارجی در آکادمی نظامی ایالات متحده، بر اهمیت عمل چند جانبه و همکاری بین المللی جهت کاهش تنش ها و حل بحران ها، برای آمریکا و جهان، تاکید گذاشت.

او به دو نمونه اشاره کرد: اوکراین و ایران. اوباما گفت واشنگتن برای مقابله با تبلیغات روسیه علیه اوکراین از جمله استقرار سربازان در مرز اوکراین و حمایت از شبه نظامیان مسلح در آن کشور، تمام توانائی خود را به کار می گیرد تا افکار عمومی جهان را به منزوی ساختن روسیه ترغیب کند.

آقای اوباما گفت : «در سایه رهبری آمریکا، جهان بی درنگ اقدامات روسیه را محکوم کرد. اروپا و گروه ۷ در وضع تحریم ها به ما پیوستند. ناتو تعهد ما به متحدان اروپای شرقی را تقویت کرد. صندوق بین المللی پول به تثبیت اقتصاد اوکراین کمک کرد،و ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا، چشم های جهان را به بخش های بی ثبات اوکراین باز کردند.»

آقای اوباما یادآور شد روز ۲۵ مه میلیون ها اوکرائینی برای انتخاب رئیس جمهوری جدید رای دادند و افزود: «چالش های بزرگی پیش رو خواهد بود، اما ایستادن در کنار متحدانمان، و کار با نهاد های بین المللی، به مردم اوکراین فرصت داده تا آینده خود را بدون این که ما گلوله ای شلیک کنیم، انتخاب کنند.»

به همین ترتیب همکاری بین المللی فرصت جدیدی برای رفع تنش های ناشی از برنامه هسته ای ایران فراهم آورده، که بگفته آقای اوباما، علیرغم هشدارها سال ها رو به پیشرفت بود. او گفت: «در آغاز ریاست جمهوری من، ما ائتلافی بوجود آوردیم که تحریم هایی را بر اقتصاد ایران وضع کرد، همزمان دست دیپلماسی را بسوی دولت ایران دراز کردیم. و حالا فرصتی داریم اختلافات خود را بگونه ای صلحجویانه حل کنیم.»

آقای اوباما هشدار داد تا موفقیت هنوز راهی طولانی در پیش است، و ما تمام گزینه ها را برای بازداشتن ایران از تهیه تسلیحات هسته ای محفوظ نگاه می داریم. اما برای نخستین بار در یک دهه، ما شانسی واقعی برای رسیدن به توافق داریم، توافقی که از آنچه می توانیم از راه استفاده از زور به دست آوریم، کارآمدتر و بادوام تر است و در طول مذاکرات، تمایل ما این بوده که از طریق کانال های بین المللی که جهان را در کنار ما نگاهدارد، کار کنیم.

آقای اوباما گفت در هر دو مورد اوکراین و ایران، آمریکا ائتلاف هایی برای پاسخگوئی به یک چالش مشخص بوجود آورد. حالا ما نیاز داریم برای تقویت نهادهایی که می توانند از گسترش مشکلات جلوگیری کنند کارهای بیشتری انجام دهیم. رئیس جمهوری آمریکا گفت: «این رهبری و قدرت آمریکا است.»
XS
SM
MD
LG