لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

طرح اوباما برای تقویت توان نظامی آمریکا در اروپا


پرزیدنت اوباما در کنفرانس خبری با رئیس جمهوری لهستان
پرزیدنت اوباما در کنفرانس خبری با رئیس جمهوری لهستان
رئیس جمهوری ایالات متحده، در اولین روز سفر ۴ روزه خود به اروپا که به منظور نشان دادن عزم آمریکا در مقابله با دخالت های روسیه در تحولات اوکراین انجام می شود، روز سه شنبه به لهستان و همسایگان آن کشور در شرق اروپا اطمینان داد که ایالات متحده متعهد به تامین امنیت آنها خواهد بود.

باراک اوباما، که در کنار برونیسلاو کوموروفسکی رئیس جمهوری لهستان سخن می گفت، از طرح ایالات متحده برای ارسال تجهیزات نظامی بیشتر و تقویت نیروهای نظامی آن کشور که در منطقه بصورت دوره ای جابجا می شوند خبر داد و از نمایندگان کنگره آمریکا خواست که از تخصیص بودجه یک میلیارد دلاری برای این منظور حمایت کنند.

این پیشنهاد روز سه شنبه در جریان دیدار آقای اوباما با رئیس جمهوری لهستان در ورشو پایتخت لهستان، در نخستین مرحله سفراو به سه کشور اروپایی که انتظار می رود بر بحران اوکراین متمرکز باشد اعلام شد و آقای اوباما آن را نشان دهنده «تعهد استوار» آمریکا به متحدان اروپائی اش نامید.

او گفت در باره حمایت از افزایش حضور ناتو در اروپا، در پاسخ به اقدام روسیه در انضمام شبه جزیره کریمه، در ماه مارس بحث کرد.

کاخ سفید نیز رور سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد ایالات متحده در مورد حضور نظامی خود در اروپا، به دلیل «چالش های امنیتی جدید» بازنگری خواهد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده با بیان این که آمریکا علاقه ای ندارد مسکو را تهدید کند گفت، اما بازسازی اعتماد پس از مداخله روسیه در اوکراین طول خواهد کشید.

وی همچنین از روسیه خواست به توقف ارسال اسلحه به نیروهای جدایی طلب در مناطق شرقی اوکراین کمک کند و از نفوذ خود برای وادار کردن شورشیان به حمایت از صلح استفاده کند. او در ادامه گفت رئیس جمهوری اوکراین نیز بر این عقیده است که تحریکات بیشتر روسیه، هزینه هایی برای آن به بار خواهد آورد که امکان وضع تحریم های جدید از آن جمله است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای اوباما در نشستی خبری در ورشو، پایتخت لهستان، گفت اگر غرب ببیند روسیه به فعالیت هایی که ثبات اوکراین را برهم می زند ادامه می دهد، تحریم های بیشتری علیه روسیه برقرار خواهد شد.

آقای اوباما گفت اصول اساسی تمامیت ارضی، حاکمیت و آزادی، حق مردم برای تصمیم گیری در باره آینده کشور خود، شالوده صلح و امنیتی است که در چند دهه گذشته در اروپا دیده شده است و اقدامات روسیه در کریمه و فعالیت هایش در شرق اوکراین آن را تهدید می کند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود به باور او اوکراین مجبور نیست بین مناسبات خوب با اروپا یا روسیه، تنها یکی را انتخاب کند.

آقای اوباما همچنین در نشست خبری مشترک با دونالد تاسک نخست وزیر لهستان نیز گفت دو طرف در باره نیاز اوکراین به انجام اصلاحات در حوزه انرژی نیز بحث کردند.
XS
SM
MD
LG