لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۴

سفیر اوکراین قطعنامه پیشنهادی روسبه را رد می کند


یوری سرگیف سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد
یوری سرگیف سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد
اوکراین می گوید هیچ بحران انسانی در کشور وجود ندارد و پیشنهاد روسیه را برای ایجاد گذرگاه هایی جهت فرار غیر نظامیان از جنگ در شرق اوکراین رد می کند.

روسیه روز دوشنبه پیش نویس قطعنامه ای را در میان ۱۵ عضو شورای امنیت توزیع کرد که ایجاد چنین راهروهایی را پیشنهاد می کند، همچنین می خواهد به خشونت در جنوب شرقی اوکراین پایان داده شود. اما به گزارش رویترز، سفیران کشورهای غربی می گویند اوکراین از بحران امنیتی رنج می برد ، نه بحران انسانی.

یوری سرگیف، سفیر اوکراین، روز چهارشنبه در یک نشست خبری در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت به چنین قطعنامه ای نیاز نیست، زیرا در اوکراین بحران انسانی وجود ندارد.

اوکراین و متحدان غربی آن مسکو را متهم می کنند به شورش طرفداران روسیه که کشور را به تجزیه تهدید می کند، دامن می زند. روسیه هر نقشی را در هماهنگ ساختن ناآرامی تکذیب می کند و می گوید کوشش های اوکراین برای پایان دادن به آن با استفاده از نیروی نظامی وضع را بدتر می کند.

سفیر اوکراین گفت قطعنامه را کشوری پیشنهاد می کند که « بخش بزرگی از کشور ما را ضمیمه خاک خود ساخته و از جدائی خواهان در شرق حمایت می کند.» او قطعنامه را برآمده از انگیزه های سیاسی دانست.

نماینده آمریکا قطعنامه پیشنهادی را ریاکارانه نامید، و گفت ارائه آن در حالی صورت می گیرد که رزمندگان مسلح و اسلحه از روسیه وارد اوکراین می شوند و جدائی خواهان طرفدار روسیه به هدف های جدید حمله می کنند و ناظران سازمان امنیت و همکاری در اروپا را به گروگان می گیرند.
XS
SM
MD
LG