لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

ناتو خود را برای مقابله با تهدید های روسیه بازسازی می کنددر حالیکه کشورهای غربی همچنان روسیه را عامل تجهیز نظامی شورشیان شرق اوکرین می دانند، آندرس فو راسموسن دبیرکل ناتو گفت که ساختار ناتو باید برای مقابله با تهدیدهای تازه روسیه بازسازی شود.

دبیر کل ناتو که در گردهمائی وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل سخن میگفت، اضافه کرد که «بحران اوکراین نشان داد دامنه تهدیدهای امنیتی رو به افزایش است»

او با اشاره به سیاست روسیه در مقابل اوکراین، آن را تهدید امنیتی تازه ای دانست که کشورهای عضو ناتو با آن روبرو هستند. دبیر کل ناتو گفت: «ما نیاز به آن داریم که ناتو را مناسب تر، سریعتر و قابل انعطاف تر سازیم».

از زمان آغاز بحران اوکراین این برای نخستین بار است که وزیران دفاع ناتو در بروکسل درباره افزایش قابلیت نظامی سازمان و مقابله جدی با روسیه رایزنی می کنند.

از سوی دیگر، باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز از طرح یک میلیارد دلاری آمریکا برای تقویت حضور نظامی در اروپا خبر داد. باراک اوباما که به اروپا سفر کرده است، سه شنبه در لهستان بر اهمیت امنیت کشورهای شرق اروپا تاکید کرد.

او قرار است در بروکسل با رهبران کشورهای عضو ناتو دیدار و درباره اوضاع اوکراین گفت و گو کند.
XS
SM
MD
LG