لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۱

اوکراین: از بمب‌های خوشه‌ای در روسیه استفاده نخواهد شد


آرشیو

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، با ستایش از تصمیم ایالات متحده برای ارسال بمب‌های خوشه‌ای به این کشور گفت که از بمب‌های خوشه‌ای فقط برای «آزادسازی خاک اوکراین استفاده خواهیم کرد»‌ و اطمینان داد که از این نوع بمب «در روسیه استفاده نخواهد شد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایالات متحده قصد خود را برای تامین بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین ـ با وجود اینکه بیش از ۱۰۰ کشور کاربرد این‌گونه بمب‌ها را ممنوع کرده‌اند ـ برای استفاده در ضدحمله نیروهای اوکراینی علیه نیروهای روسیه در مناطق اشغال شده اعلام کرده است.

آقای رزنیکوف در شرایطی که ضد‌حمله اوکراین در جبهه‌های جنوب و شرق در جریان است، تاکید کرد که این کشور به شدت بر استفاده از این بمب ها نظارت خواهد کرد و اطلاعات آن را با شرکای خود به اشتراک خواهد گذاشت.

وزیر دفاع اوکراین افزود که «هدف»، بازپس‌گیری سرزمین‌های شناخته شده بین‌المللی اوکراین و حفاظت از جان اوکراینی‌ها است.

در مقابل، گریگوری کاراسین، رئیس کمیته بین‌المللی در شورای فدراسیون، مجلس علیای روسیه، «نگرانی‌های جدی» در مورد تصمیم واشنگتن را مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، او گفت که مسکو «البته به این موضوع پاسخ خواهد داد.»

پیش از این، تصاویری از بمب های خوشه ای استفاده شده از سوی نیروهای روسی در اوکراین انتشار یافته است.

همزمان با انتقاد روسیه از تصمیم آمریکا و توصیف آن به عنوان بخشی از موضع «ضد روسی» آمریکا، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، با برجسته کردن خطر آسیب دیدن غیرنظامیان اوکراین در صورت پیشروی بیشتر نیروهای روسی، دلایل ارسال بمب‌های خوشه‌ای را تشریح کرد.

به نوشته رویترز، وزیر دفاع اوکراین تاکید کرد که بمب‌های خوشه‌ای در مناطق شهری به‌کار برده نمی‌شود و صرفا این‌گونه جنگ‌افزار‌ها برای شکستن خطوط دفاعی دشمن استفاده خواهد شد.

روسیه، اوکراین و ایالات متحده کنوانسیون مربوط به بمب‌های خوشه‌ای را امضا نکرده اند.

در این حال، اسپانیا و بریتانیا که از امضا کنندگان کنوانسیون منع کاربرد بمب‌های خوشه‌ای هستند، مخالفت خود را با این تصمیم ابراز کرده اند.

پیشتر نیز ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در پانصدمین روز تهاجم نظامی روسیه به این کشور، در سخنرانی خود در «جزیره مار» در دریای سیاه، از سربازان اوکراینی قدردانی کرد و گفت: «سربازان، نیروهای مسلح و اطلاعاتی، گارد ملی، مرزبانان، سرویس امنیت اوکراین، پلیس ملی، افسران، و مردم، من از شما متشکرم! سپاسگزار همه کسانی هستم که برای اوکراین می‌جنگند، ما قطعا پیروز خواهیم شد.»

XS
SM
MD
LG