لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۶

شمار آوارگان جهان از مرز صد میلیون نفر فراتر رفت


آوارگان اوکراینی
آوارگان اوکراینی

سازمان ملل متحد اعلام کرد، برای نخستین بار در تاریخ ،شمار انسانهایی که به دلیل جنگ، خشونت، نقض حقوق بشر و آزار و شکنجه از دیار خود آواره و مجبور به مهاجرت شده‌اند از مرز ۱۰۰ میلیون نفر عبور کرد.

به گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل تعداد آوارگان در جهان در پایان سال ۲۰۲۱ کمتر از ۹۰ میلیون نفر بود که این افراد بیش از همه به دلیل درگیری‌های جدید یا ادامه درگیری‌های قبلی در کشورهایی مانند اتیوپی، بورکینافاسو، میانمار، نیجریه، افغانستان و کنگو مجبور به فرار شده‌ بودند، اما جنگ روسیه برضد اوکراین به طرز فزاینده‌ای بر شمار آوارگان افزوده به طوریکه بیش از هشت میلیون نفر از اوکراینی‌ها در داخل کشور آواره شده‌اند و بیش از شش میلیون نفر دیگر که عمدتا زن و کودک هستند مجبور به فرار به کشوری دیگر شده‌اند.

رئیس‌جمهوری اوکراین هم روز دوشنبه در تماس ویدیویی با شرکت کنندگان در مجمع جهانی اقتصاد در داووس از رهبران جهان خواست با افزایش فشار و تحریم‌ها برضد روسیه، جلوی تکرار چنین حوادثی را در جهان بگیرند.

ولودیمیر زلنسکی، با بیان اینکه روسها پس از اشغال ماریوپل در تدارک حمله به سیورودونتسک، در شرق اوکراین هستند افزود: « نظامیان روس با حمله به پادگان آموزشی در شهر دسنا باعث کشته شدن حدود ۹۰ سرباز شده‌اند.»

همزمان نشست گروه دفاع از اوکراین به میزبانی ایالات متحده برگزار شد. در این نشست که به صورت مجازی و به ریاست وزیر دفاع آمریکا در پنتاگون برگزار شد ۴۴ کشور شرکت کننده بر ادامه حمایت‌های دفاعی - تسلیحاتی از اوکراین در برابر تهاجم روسیه تاکید کردند.

لوید آستین در این نشست، با تمجید از روحیه جنگندگی سربازان اوکراینی در مدت سه ماه مبارزه با مهاجمان روس گفت:« اوکراین با حمایت متحدان جهانی توانست جلوی نفوذ روسیه به پایتخت را بگیرد که این یک شکست بزرگی برای کرملین محسوب می‌شود.»

او همچنین از ارسال تسلیحات رزمی پیشرفته به اوکراین خبر داد و افزود:«به زودی سلاح های پیشرفته‌ای همچون پرتابگر هارپون و موشک‌های حفاظت از سواحل به اوکراین ارسال می‌شود.»

همچنین مقامات کشورهای لیتوانی، اسلواکی، لتونی، و استونی از اتحادیه اروپا خواستند دارایی‌های توقیف‌شده روسیه را به بازسازی اوکراین اختصاص دهد.
این چهار کشور با اشاره به دارایی‌های مسدود شده افراد و نهادهای روس و همچنین ٣٠٠ میلیارد دلار ذخایر بانک مرکزی روسیه گفته‌اند:«توقیف دارایی‌های مسکو تاثیر مستقیمی بر بازسازی موفقیت‌آمیز اوکراین در دوره پس از جنگ خواهد داشت.»

از سوی دیگر مقامات جدید منطقه خرسون اوکراین که توسط مسکو اشغال شده روز دوشنبه روبل، واحد پول روسیه را به موازات گریونای اوکراین به عنوان پول رسمی معرفی کردند.

اداره امور نظامی اوکراین در منطقه زاپوریژیا نیز از حمله به دست نشانده مسکو در شهر "اِنِرهودار" خبر داد و اعلام کرد، آندری شِوچیک، که خود را "مدیر مردم" می نامد و از سوی روسیه به سمت شهردار این شهر منصوب شده، در مقابل خانه‌ محل سکونت مادرش هدف حمله قرار گرفت و به شدت مجروح شد.

XS
SM
MD
LG