لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

بریتانیا: شمار کشته‌های روسیه در اوکراین احتمالا از تلفات شوروی در افغانستان بیشتر شده است


یک ساختمان ویران شده در ماریوپول، اوکراین (آرشیو)
یک ساختمان ویران شده در ماریوپول، اوکراین (آرشیو)

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید خسارت‌هایی که روسیه در جریان تهاجم اوکراین در سه ماه نخست جنگ دیده است شاید از تلفات جنگ شوروی در افغانستان که «۹ سال» طول کشید، بیشتر شده باشد.

وزارت دفاع بریتانیا روز دوشنبه ترکیبی از شرایط از جمله تاکتیک‌های سطح پایین ارتش روسیه، پوشش ضعیف هوایی از نیروها و «انعطاف ناپذیری» را از جمله دلایل میزان بالای تلفات نیروهای روس اعلام کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شمار کشته شدگان نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان را حدود ۱۵هزار نفر اعلام کره است.

وزارت دفاع بریتانیا رقم دقیقی را گزارش نکرده است اما می‌گوید: «مردم روسیه در گذشته ثابت کرده‌اند که نسبت به تلفات وارد شده در طول جنگ‌هایی که (روسیه انجام آن را انتخاب کرده است) حساس هستند.»

از سوی دیگر، در ادامه خروج شرکت‌های بزرگ جهان از روسیه قهوه‌خانه زنجیره‌ای استارباکس نیز می‌گوید که در حال خروج از بازار روسیه است.

استارباکس روز دوشنبه در یادداشتی به کارمندانش اعلام کرد که تصمیم گرفته است ۱۳۰ قهوه‌خانه خود را ببندد و دیگر با این برند در روسیه حضور نداشته باشد. استارباکس گفت که تا شش ماه حقوق حدود ۲هزار کارمند خود را می‌پردازد و به آنها کمک می‌کند که کار تازه‌ای پیدا کنند.

استارباکس، مستقر در سیاتل در آمریکا، تمام فعالیت‌های تجاری خود را در روسیه در ۸ مارس و به دلیل تهاجم مسکو به اوکراین به حالت تعلیق در‌آورده بود.

در همین حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در یک سخنرانی رهبران جهان را به توسل به اقدام‌های پیشگیرانه به جای واکنش به تجاوز روسیه در کشورش فراخواند و خواهان تشدید تحریم‌ها علیه مسکو شد.

او در یک سخنرانی به مجمع جهانی اقتصادی داووس گفت: «منتظر تیر خلاص نمانید. منتظر نمانید روسیه به استفاده از سلاح‌های ویژه شیمیایی و بیولوژیک یا حتی سلاح هسته‌ای رو بیاورد. نگذارید این گمانه در تجاوزگر ایجاد شود که جهان تاب مقاومت ندارد. از آزادی و هنجار که لازمه صلح در جهان است تا حد امکان دفاع کنید. تحریم‌های باید در این راستا اعمال شود.»

ولودیمیر زلنسکی گفت که اوکراین مانع از پیشروی روسیه در جبهه های مختلف جنگ شده و شهامت مردم اوکراین سبب ایجاد وحدتی شده است که جهان دموکراتیک تا به حال به خود ندیده است.

از سوی دیگر یک دیپلمات کهنه‌کار روسیه در دفتر سازمان ملل در ژنو می‌گوید که قبل از ارسال نامه‌ای تند به همکاران خارجی‌اش در انتقاد از تهاجم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به اوکراین از مقام خود استعفا کرد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که بوریس بوندارف، ۴۱ ساله، پس از آنکه یک مقام دیپلماتیک بیانیه انگلیسی زبان او را در اختیار این خبرگزاری قرار داد، استعفای خود را تایید کرد.

مقامات کی‌یف نیز علام کردند که ۸۷ نفر هفته گذشته در حمله نیروهای روس به پادگان دسنا در شمال کشور کشته شدند. این بدترین تلفات گزارش شده از سوی اوکراین است. به گزارش رویترز، پیش از این، کی‌یف گفته بود که هشت نفر در حمله ۱۷ مه به این پادگان کشته شدند.

XS
SM
MD
LG