لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

روسیه به‌دنبال «پیوستن مسن‌ترها» به ارتش؛ زلنسکی از کمک ۴۰ میلیارد دلاری آمریکا قدردانی کرد


پارلمان روسیه روز جمعه اعلام کرد لایحه‌ای را بررسی خواهد کرد که بر اساس آن روس‌های بالای ۴۰ سال و خارجی‌های بالای ٣٠ سال اجازه می‌یابند در ارتش ثبت‌نام کنند.

تارنمای مجلس دومای روسیه ضمن انتشار این خبر هدف از آن را اجازه به ارتش برای استفاده از مهارت‌های افراد مسن‌تر عنوان کرده اما تحلیلگران آن را نشانه‌ای از دشواری‌های فزاینده می‌دانند که ارتش پوتین در برابر اوکراینی‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

در حال حاضر روس‌های بین ١٨ تا ۴۰ ساله و خارجی‌های بین ١٨ تا ٣٠ ساله واجد شرایط بستن قرارداد با ارتش روسیه هستند.

با گذشت ۸۶ روز از تهاجم ارتش روسیه به اوکراین و علیرغم تلفات جانی و لجستیکی گسترده روس‌ها، پوتین هنوز نتوانسته کنترل تمام منطقه دونباس در شرق اوکراین را در دست بگیرد.

ادامه کمک‌های آمریکا به اوکراین

ایالات متحده از ارائه ١٠٠ میلیون دلار کمک نظامی اضافی به اوکراین جدا از ۴۰ میلیارد دلار کمک تصویب‌شده توسط کنگره در روز پنجشنبه خبر داد.

تصویری از کنگره ایالات متحده آمریکا
تصویری از کنگره ایالات متحده آمریکا

این بسته کمکی شامل ١٨ هوویتزر و سامانه راداری ضد توپخانه است که آمریکا پیشتر نیز آنها را در اختیار اوکراین قرار داده است. به گفته جان کربی، سخنگوی پنتاگون، این تجهیزات «به زودی» در اختیار اوکراین قرار خواهد گرفت. وی افزود واشنگتن به طور مرتب با کی‌یف درباره نیازمندی‌های تسلیحاتی‌اش گفت وگو می‌کند.

روز پنجشنبه سنای آمریکا با ۸۶ رای موافق در برابر ١١ رای مخالف بسته کمک نظامی، اقتصادی، و غذایی به اوکراین و متحدان واشنگتن به ارزش ۴۰ میلیارد دلار را به تصویب رساند و اکنون برای اجرا نیازمند امضای نهایی جو بایدن است.

در عین حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، از ایالات متحده به دلیل تصویب بسته کمک ۴۰ میلیارد دلاری قدردانی کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

وی در سخنانی تصویب این بسته کمکی را «نشانه‌ای از روابط تنگاتنگ و کمکی ضروری برای دفاع مشترک‌ از آزادی» عنوان کرد.

آقای زلنسکی همچنین حمایت‌های اتحادیه اروپا را ستود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تشدید بمباران دونباس توسط نیروهای روسیه خبر داد.

روز جمعه و در شرق اوکراین، خبرها حاکی از بمباران شهرهای لیسچانسک و سوردونتسک در منطقه لوهانسک توسط ارتش روسیه است.

به گفته آقای زلنسکی، تنها در شهر سوردونتسک ١٢ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

تقویت مالی اوکراین

وزیر دارایی آلمان روز جمعه گفت کشورهای عضو گروه-هفت و نهادهای مالی جهانی در حال تهیه کمکی به ارزش ١٩ میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار جهت تقویت مالی اوکراین هستند.

به گفته وی، ٩ و نیم میلیارد دلار از این رقم طی هفته جاری و در نشست وزیران دارایی کشورهای عضو گروه-هفت جمع‌آوری شده است و هدف حصول اطمینان از آن است که وضعیت دارایی اوکراین بر توانایی این کشور جهت دفاع از خود در برابر تهاجم روسیه تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

«دیپلماسی تلفنی» ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز جمعه ضمن تاکید دوباره بر عزم کشورش برای عدم تایید درخواست پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو گفت سرگرم «دیپلماسی تلفنی» با همتایان خارجی‌اش است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

وی بار دیگر این دو کشور اروپایی را متهم به حمایت از «سازمان‌های تروریستی» کرد. ترکیه همچنین سوئد و فنلاند را متهم به وضع تحریم تسلیحاتی علیه خود و نیز عدم استرداد مظنونان تحت تعقیب می‌کند.

آقای اردوغان عنوان کرد روز جمعه گفت‌وگویی تلفنی با نخست‌وزیر هلند داشته و روز شنبه نیز گفت‌وگوهایی با رهبران بریتانیا و فنلاند خواهد داشت.

تصمیم‌گیری‌ها در ناتو، از جمله پذیرفتن اعضای جدید، مستلزم موافقت تمامی ٣٠ کشور عضو است و بدین‌ترتیب وتوی احتمالی ترکیه مانع عضویت سوئد و فنلاند در ناتو خواهد شد.

یافتن راهی برای پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا

پرتغال و لهستان به دنبال یافتن راهی برای پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا علیرغم مخالفت برخی از اعضای این اتحادیه هستند.

نخست‌وزیر لهستان روز جمعه پس از دیدار با همتای پرتغالی خود ضمن اعلام این خبر گفت رهبران اروپایی باید به جای تکیه بر قواعد و ضوابط انعطاف‌ناپذیر خود رویکردی واقع‌بینانه و عملی را در پیش بگیرند.

برای نمونه، آلمان مخالف عضویت سریع اوکراین در اتحادیه اروپا است. پذیرش اوکراین در این اتحادیه مستلزم تایید تمامی ٢٧ عضو است.

توقف واردات گاز روسیه

شرکت دولتی انرژی فنلاند موسوم به «گاسوم» اعلام کرد به دنبال خودداری فنلاندی‌ها از پرداخت به روبل، واردات گاز روسیه از روز شنبه متوقف خواهد شد.

روسیه به دنبال تحریم‌های گسترده غرب، از خریداران گاز خود درخواست کرده پرداخت‌هایشان را به روبل انجام دهند.

گاز طبیعی شش درصد از مصرف انرژی فنلاند را در سال ٢٠٢٠ تشکیل داده است و در سال گذشته ٩٢ درصد از تمامی گاز طبیعی وارداتی به فنلاند از طریق روسیه تامین شده است.

گاز صادراتی روسیه به لهستان و بلغارستان نیز به دلیل خودداری این دو کشور از پرداخت به روبل قطع شده است.

XS
SM
MD
LG