لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

 رئیس‌جمهوری لهستان: اوکراین نباید حتی یک سانتیمتر ‌از خاک خود را هم واگذار کند


آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان (چپ) و ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در پارلمان این کشور - ۲۲ مه ۲۰۲۲
آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان (چپ) و ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در پارلمان این کشور - ۲۲ مه ۲۰۲۲

رئیس جمهور لهستان، آندژی دودا، در سخنانی خطاب به پارلمان اوکراین گفت که واگذاری حتی یک سانتی‌متر از خاک اوکراین، ضربه ای به کل غرب خواهد بود. او اطمینان داد که کی‌یف از حمایت قوی ورشو برای عضویت در اتحادیه اروپا برخوردار است.

رئیس جمهور لهستان که اولین رهبر یک کشور خارجی است که از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، به طور حضوری با قانونگذاران اوکراینی صحبت می‌کرد، گفت: «صداهای نگران کننده‌ای پدید آمده‌‌اند که می‌گویند اوکراین باید به خواسته‌های پوتین (رئیس جمهوری روسیه) تن دهد.»

آندژی گفت «فقط اوکراین حق دارد درباره آینده خود تصمیم بگیرد.»

به گزارش رویترز، پس از پایان یافتن چندین هفته مقاومت نیروهای اوکراینی در بندر استراتژیک ماریوپول در جنوب شرقی کشور، روسیه در حال انجام یک حمله بزرگ در استان لوهانسک واقع در منطقه دونباس است.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین در به روز رسانی روزانه خود در روز یکشنبه اعلام کرد که در خط مقدم استان دونتسک، نیروهای روسی تلاش دارند از خطوط دفاعی اوکراین عبور کنند تا به مرزهای اداری منطقه لوهانسک برسند.

جدایی‌طلب‌ها، تحت حمایت روسیه، بخش‌هایی از دو استان لوهانسک و دونتسک در اوکراین را کنترل می‌کنند، اما مسکو می‌خواهد مناطق باقی‌مانده تحت کنترل دولت اوکراین در آن استان‌ها را نیز تصرف کند. شهر بندری ماریوپول که هفته‌ها مبارزان اوکراینی مقابل ارتش روسیه از آن دفاع می‌کردند نیز در استان دونتسک واقع است.

مذاکره کننده اصلی اوکراین روز شنبه در گفت‌وگویی با رویترز آتش بس یا هرگونه توافقی با مسکو را که شامل واگذاری سرزمین‌های اوکراین باشد، رد کرد.

این در شرایطی است که روسیه حملات خود در شرق منطقه دونباس را تشدید و جریان صدور گاز به فنلاند را در واکنشی به تحریم‌های غرب متوقف کرده است.

XS
SM
MD
LG