لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۵

مدودوف: تحریم‌های غرب در حال آزمایش توان روسیه است


دیمیتری مدوديف، نخست وزیر روسيه
دیمیتری مدوديف، نخست وزیر روسيه

نخست وزیر روسيه، روز دوشنبه طی سخنانی در برابر اعضای حزب «روسیه متحد»، حاکم آن کشور، گفت غرب توان روسیه توسط تحریم‌های اعمال شده توسط غرب در حال آزمايش پس‌دادن است و کشور باید واکنشی معقول در این زمینه نشان دهد.

دیمیتری مدودوف، در سخنانی که از تلويزين سراسری روسیه پخش می‌شد، گفت «هنگامی‌که یک سری از شرکای ما، اگر بشود آنها را شريک خطاب کرد، قدرت روسیه را از طریق وضع تحریم و با توسل به انواع تهدیدها به چالش می‌گيرند و آن را مورد آزمايش قرار می‌دهند، مهم است که تسلیم وسوسه راه حل‌های باصطلاح آسان نشويم.»

اتحادیه اروپا و ایالات متحده اواخر هفته گذشته مجموعه تازه‌ای از تحریم‌ها علیه روسیه را به دليل سیاست‌های مسکو در قبال بحران اوکراين تصویب کردند. اين تحريم‌ها دسترسی برخی از شرکت‌های کلیدی روسیه به بازارهای سرمایه خارجی را محدود کرده است.

اتحادیه اروپا هفته گذشته با اعمال تحریم های جدید موافقت کردند، اما اجرای آنها را به تاخیر انداختند تا ببینند آیا آتش‌بس مورد توافق بین دولت اوکراین و جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه رعایت می‌شود یا خیر. با این حال، این تحریم ها از روز جمعه به اجرا در آمد.

کاخ سفید نیز روز پنجشنبه در بیانیه‌ای با «غیر قانونی» توصیف کردن اقدامات روسیه در اوکراین از «تحریم های هماهنگ شده» علیه مسکو خبر داد و گفت آمریکا نیز در افزایش تحریم‌های روسیه به اتحادیه اروپا می پیوندد.

طبق بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید، تحریم‌های جدید، بخش‌های مالی، انرژی و دفاعی روسیه را هدف قرار می‌دهند و هدف از اعمال آنها، افزایش هزینه‌ها بر مسکو است.

اوکراین و کشورهای غربی حامی آن، از جمله ایالات متحده آمریکا، روسیه را به تامین اسلحه و نیروی انسانی برای شورشیان در شرق اوکراین متهم می‌کنند؛ مسکو بارها این اتهام را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG