لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

نخست وزیر اوکراین: پوتین می خواهد تمام اوکراین را تصاحب کند


 آزسنی یاتسنیوک
آزسنی یاتسنیوک

نخست وزیر اوکراین می گوید ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می خواهد اوکراین را بعنوان یک کشور مستقل نابود کند.

آرسنی یاتسنیوک روز شنبه در یک نشست بین المللی در کیف گفت هدف پوتین این است که تمام اوکراین را ، که بخشی از اتحاد شوروی سابق بود، تصرف کند.

یاتسنیوک همچنین موج جدید تحریم های اقتصادی غرب علیه روسیه را ستود. اتحادیه اروپا و آمریکا در حرکتی تازه برای مجازات مسکو به دلیل نقشش در بحران اوکراین، تحریم ها را، که بخش های انرژی، مالی و دفاعی روسیه را هدف می گیرد، گسترش داده اند.

چند ساعت پس از به اجرا درآمدن تحریم ها در روز جمعه، مسکو عهد کرد تلافی کند. وزارت امور خارجه روسیه اقدامات جدید را «گامی خصمانه در راستای مسیر منازعه جویانه ای که دولت آمریکا در پیش گرفته است» نامید.

تحریم های جدید کمک غرب به برنامه های روسیه برای کشف نفت در نواحی زیر دریایی و ساحلی در قطب را قطع می کند. همچنین پنج شرکت دفاعی، شرکت تسلیحاتی و فناوری روستک، و نیز چندین بانک مهم را هدف می گیرد.

مقامات ارشد دولت اوباما تاکید کرده اند اگر مسکو و جدائی طلبان طرفدار روسیه توافقنامه آتش بس را کاملا اجرا کنند، آمریکا می تواند مجازات های جدید را لغو کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه تحریم ها را «عجیب» نامید و گفت وضع آنها «روند صلح» در شرق اوکراین را تضعیف می کند.

XS
SM
MD
LG