لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۲

باراک اوباما: ناتو از اوکراین حمایت می کند


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید تمام ۲۷ کشور عضو ناتو در حمایت از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی اوکراین، و حق آن برای دفاع از خود یکپارچه هستند.

آقای اوباما که روز جمعه در پایان اجلاس رهبران ناتو در ولز، در بریتانیا، در یک نشست خبری سخن می گفت، اظهار داشت به آتش بس در شرق اوکراین که روز جمعه با آن موافقت شد امیدوار است، اما تردید دارد، و از متحدان اروپایی خواست با تحریم های قابل تعلیق علیه روسیه موافقت کنند.

به گزارش رویترز، آقای اوباما گفت «ما همچنین پیامی برای مسکو فرستادیم که اقداماتش پیامدهایی دارد» و در ادامه افزود «امروز آمریکا و اروپا برنامه هایی را برای گسترش تحریم ها به تمام بخش های مالی، انرژی و دفاعی روسیه قطعی می کنند.

او گفت ناتو روشن ساخته است از هر متحد خود دفاع خواهد کرد و از حاکمیت اوکراین علیه آنچه آنرا تجاوز روسیه نامید حمایت می کند.

در مورد توافق آتش بس، آقای اوباما گفت «روشن است که امیدوار هستیم، اما با توجه به تجربیات گذشته، به این که جدائی خواهان آنرا رعایت کنند و روس ها نقض حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را متوقف سازند، تردید دارد.

در مورد چگونگی برخورد با گروه موسوم به «دولت اسلامی» در عراق، آقای اوباما گفت آمریکا پیکارجویان را دنبال خواهد کرد و رهبرانشان را از بین خواهد برد، با این هدف که آنرا منهدم کند، نظیر کاری که با القاعده انجام داد و در سومالی انجام می دهد.

رویترز می گوید آقای اوباما در تندترین سخنانی که از زمان آغاز حملات هوایی برای متوقف ساختن پیشروی اسلامگرایان در شمال عراق ایراد کرده است، گفت « ما تصمیم داریم به این هدف برسیم. داعش را ضعیف می کنیم و سرانجام شکست می دهیم. به همان شیوه ای که به دنبال القاعده رفتیم.»

آقای اوباما همچنین تائید کرد احمد گودین، رهبر گروه اسلامی افراطی الشباب سومالی در حمله هوایی آمریکا کشته شد.

XS
SM
MD
LG