لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

هواداران وحدت اوکراین دست به راهپیمایی زدند


در میدان استقلال کیف، به رغم سرنگونی دولت یانوکوویچ، هنوز صدها نفر در چادرها باقی مانده اند.
در میدان استقلال کیف، به رغم سرنگونی دولت یانوکوویچ، هنوز صدها نفر در چادرها باقی مانده اند.

نخست وزیر موقت اوکراین مردم را به آشتی فراخوانده است.

یک روز پس از تصرف آخرین پایگاه نظامی اوکراین در شبه جزیره کریمه توسط نیروهای روسی، هزاران نفر از مردم اوکراین در میدان استقلال کی یف گرد آمدند و کشور را به وحدت و یک پارچگی فراخواندند.

در راه پیمایی وحدت روز یکشنبه مردم پرچم های بزرگ اوکراین را حمل کردند و به سخنرانی های طرفداران وحدت اوکراین گوش فرادادند.

راه پیمایان همچنین در بنای یادبود موقتی که برای قربانیان درگیری های ماه گذشته با پلیس برپا شده، گل نثار کردند.

در شهر دونتسک در شرق اوکراین، تظاهرکنندگان روس گرا، گرد یک ساختمان دولتی تجمع کردند و خواستار استعفای فرماندار هوادار دولت کی یف شدند.

در همین حال، ژنرال فیلیپ بریدلاو، فرمانده ارشد نیروهای ائتلافی ناتو در بروکسل با اشاره به وضعیت اوکراین گفت ناتو قصد داشت روسیه را جزو هم پیمانان ناتو درآورد، اما روسیه امروز همچون دشمن عمل می کند.

در مسکو، آناتولی آنتونف معاون وزیر دفاع روسیه به رسانه های کشورش گفت که در مرز اوکراین محدودیت نیروهای بین المللی را رعایت می کند.

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان در پی دیدار از آلمان گفت بیم از آن دارد که روسیه در تلاش برای بازکشیدن مرزهای ملی در اروپا، «جعبه پاندورا» را باز کرده باشد.

او گفت: «نگرانم که بیست و پنج سال بعد از پایان جنگ سرد، روسیه با اقدام غیرقانونی برای تغییر مرزهایش در همسایگی ما در اروپا، درِ جعبه پاندورا را باز کند.»

آقای اشتاینمایر افزود:«نمی توانیم از کنار این واقعیت بگذریم و توجه نکنیم که روسیه، با حمله به کریمه، به بنیان های نظم صلح جویانه اروپا بی حرمتی می کند.»

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز شنبه در کی یف، آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر موقت اوکراین را برای «رهبری واقعی» و فراخواندن مردم به «فراگیری و آشتی» ستود.
XS
SM
MD
LG