لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۳

اوباما برای شرکت در نشست گروه جی ۷ وارد هلند شد


استقبال وزیر امورخارجه هلند از باراک اوباما در فرودگاه ۰ ۲۴ مارس ۲۰۱۴
استقبال وزیر امورخارجه هلند از باراک اوباما در فرودگاه ۰ ۲۴ مارس ۲۰۱۴
همزمان با ادامه بحران شبه جزیره کریمه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه وارد هلند شد تا در نشست فوری ۷ کشور صنعتی جهان که به این بحران می پردازد شرکت کند.

نظامیان روسیه بامداد دوشنبه کنترل یک پایگاه نظامی اوکراین را در شبه جزیره کریمه بدست گرفتند.

سربازان داخل پایگاه می گویند نیروهای روسی به پایگاه اوکراین در فئودوسیا یورش بردند و از نارنجک های بی حس کننده و سلاح های اتوماتیک استفاده کردند.

تازه ترین اشغال پایگاه نظامیان اوکراینی توسط روسیه در کریمه تنها ساعاتی قبل از دیدار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با رهبران گروه ۷ صورت گرفت.

انتظار می رود در نشست فوری گروه ۷ در لاهه، رهبران درباره هماهنگ کردن تحریم ها علیه روسیه و شدت بخشیدن آنها تصمیم بگیرند.

در همین حال روز یکشنبه شهروندان اوکراین در میدان استقلال کیف گردهم آمده و خواستار اتحاد شدند.

در این گردهمایی عده ای سخنرانی کردند و پرچم اوکراین را به اهتزاز درآوردند و در نقاطی که طی هفته های اخیر صحنه مرگ تظاهرکنندگان بود گل گذاشتند.

در شهر شرقی دُنتسک، تظاهرکنندگان طرفدار روسیه در اطراف یک ساختمان دولتی تجمع کردند و خواستار استعفای فرماندار محلی شدند که از کیف جانبداری می کند.

همزمان،فرمانده ارشد ناتو در بروکسل گفت روسیه از مانور نظامی به عنوان بهانه ای استفاده کرد تا نیروهای نظامی و سربازانش را در مرز اوکراین متمرکز کند.

او گفت ناتو سعی کرده تا با روسیه مشارکت کند اما روسیه در حال حاضر بیشتر مانند یک دشمن عمل می کند.


اما در روسیه، آناتولی آنتونوف، معاون وزارت دفاع به رسانه های آن کشور گفت روسیه سعی می کند محدودیت سربازان بین المللی در نزدیکی مرز اوکراین را جبران کند.

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان پس از دیدار اخیرش از اوکراین گفت نگران است که روسیه به فکر گسترش مرزهایش تا اروپا باشد: «آنچه مرا بسیار نگران می کند تلاش غیرقانونی روسیه در گسترش مرزهایش تا اروپا، آن هم 25 سال پس از پایان جنگ سرد است.»

او گفت نمی توان نادیده گرفت که فعالیت های روسیه «بنیان های نظام صلح در اروپا» را متزلزل می کند.

XS
SM
MD
LG