لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۹

بحران اوکراین در کانون سفر اروپایی اوباما


سربازان اوکراینی در پست بازرسی در شرق اوکراین نزدیک مرز روسیه - ۲۱ مارس ۲۰۱۴
سربازان اوکراینی در پست بازرسی در شرق اوکراین نزدیک مرز روسیه - ۲۱ مارس ۲۰۱۴

کاخ سفید می گوید در سفر هفته آینده باراک اوباما به اروپا، وضعیت اوکراین در اولویت قرار خواهد داشت.

کاخ سفید می گوید در سفر هفته آینده باراک اوباما به اروپا، وضعیت اوکراین در اولویت قرار خواهد داشت.

سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا روز جمعه به خبرنگاران گفت مضمون اصلی سفر آقای اوباما قدرت و توانایی اساسی شرکا و هم پیمانان ایالات متحده – از جمله اعضای ناتو، اتحادیه اروپا و گروه ۷ – است.


خانم رایس گفت اوکراین و تصرف شبه جزیره کریمه موجب بازنگری بنیادی روابط میان ایالات متحده و روسیه شده است. وی افزود دنیا به روشنی می بیند که روسیه بیشتر و بیشتر از پیش منزوی می شود.

بن رودز، قائم مقام مشاور امنیت ملی آمریکا می گوید نشست گروه ۷ در لاهه، که احتمال می رفت روسیه را به عنوان عضو هشتم گروه بپذیرد، در دستور کار رئیس جمهوری برای منزوی کردن روسیه قرار گرفته است.

در برنامه سفر اروپایی رئیس جمهوری نشست سران درباره امنیت هسته ای را هم شامل می شود که رهبران بیش از پنجاه کشور دیگر از جمله روسیه در آن شرکت دارند.

خانم رایس گفت ایالات متحده برای ادامه همکاری با روسیه در این زمینه، که به گفته وی ستون سیاست امنیت ملی آمریکاست، تمایل بسیاری دارد – چون دسترسی تروریست ها به مواد هسته ای را دشوارتر می کند.

در هیمن حال، روسیه و دیگر اعضای سازمان امنیت و همکاری اروپا روز جمعه توافق کردند ناظران غیرنظامی به اوکراین اعزام کنند، اما به رفتن آنها به کریمه اشاره ای نشده است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا، که مبنای کارش بر اجماع است، می گوید تا ۵۰۰ ناظر برای گردآوری اطلاعات درباره وضعیت امنیتی و حقوق بشر در اوکراین اعزام خواهند شد.

ایالات متحده گفته است سازمان امنیت و همکاری اروپا اختیار فعالیت در همه نقاط اوکراین از جمله کریمه را دارد. اما سفیر روسیه به آن سازمان، آندره ی کلین می گوید کریمه بخشی از روسیه است و هیأت اعزامی روسیه هیچ اختیاری در آن ندارد.

روسیه جلوی هرگونه تلاش برای استقرار ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در شبه جزیره کریمه را گرفته است. هفته گذشته نیروهای طرفدار روسیه مانع از ورود ناظران نظامی سازمان به کریمه شدند.
XS
SM
MD
LG