لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

حمله نیروهای روسی به پایگاه نظامی اوکراین در کریمه


سربازان روسی به زور و با خراب کردن یک دیوار توسط زره پوش وارد پایگاه هوایی «بِلبِک» در خارج از شهر سواستوپل کریمه شدند. در جریان این حمله یک سرباز اوکراینی مجروح شد و فرمانده پایگاه دستگیر و بازداشت شده است
نیروهای روسی سربازان اوکراینی را به تسلیم فراخواندند.

واحدهای نظامی روسیه روز شنبه بدون هیچ گونه اعلان قبلی عازم محاصره بلبک شدند. آنان درباره ماموریتشان به کسی توضیح ندادند و دست کم در یک مورد دوربین و تجهیزات یکی از خبرنگاران را توقیف کرده و از خبرنگاران خواستند آنجا را ترک کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک فرمانده اوکراینی در بلبک گفت که نیروهای روسی به سربازان اوکراینی اولتیماتوم داده اند تا تسلیم شوند.

با نهایی شدن الحاق شبه جزیره استراتژیک کریمه به روسیه، نیروهای روسی پایگاه های نظامی و کشتی های اوکراینی را گرفتند.

پایگاه بلبک و فرودگاه بین المللی سواستوپل از تجهیزات و تاسیسات مشترک استفاده می کنند. روسیه یک پایگاه دریایی بزرگ در سواستوپل دارد.

دنیل شیرف، خبرنگار صدای آمریکا از اوکراین گفت که نیروهای روسی دوربین گروه همراه او را روز شنبه در خارج از پایگاه هوایی بلبک گرفتند. فیلمبردار صدای آمریکا قبل از آن که مورد حمله قرار گیرد از خودروهای حامل پرسنل نظامی روسیه فیلمبرداری کرده بود.

ماموریت نظارتی سازمان امنیت و همکاری اروپا
همزمان، روسیه ابراز امیدواری کرد که سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین موفق عمل کند. روسیه گفت ناظران خارجی از ورود به کریمه «که اکنون بخشی از روسیه است» منع می شوند.

روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا روز جمعه با اعزام ناظران غیرنظامی به اوکراین توافق کردند.

این سازمان می گوید حدود ۵۰۰ ناظر درباره وضعیت امنیتی در اوکراین ، از جمله مسائل حقوق بشر به جمع آوری اطلاعا می پردازند. آمریکا می گوید سازمان امنیت و همکاری اروپا می تواند در تمامی اوکراین، از جمله کریمه فعالیت داشته باشد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در روز دوم سفرش به اوکراین «نقش مدیریتی» آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکرایت را ستود. آقای بان همچنین فراخوان نخست وزیر اوکراین برای «وحدت و آشتی» آن هم در زمانی که بسیاری از شهروندان اوکراین از تحولات کشورشان عصبانی هستند را ستود.

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه روز جمعه با صدور فرمانی الحاق کریمه به روسیه را قانونی کرد.

آمریکا می گوید هیچ کشوری در جامعه بین الملل کریمه را به عنوان بخشی از روسیه به رسمیت نمی شناسد.

مقامات کاخ سفید می گویند وضعیت اوکراین کانون سفر باراک اوباما به اروپا در هفته پیش رو است.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه گفت که تقویت بنیادی شراکت آمریکا و متحدانش، از جمله ناتون، اتحادیه اروپا و جی-هفت، محور سفر آقای اوباما به شمار می رود.

او همچنین بر قصد آمریکا به کاهش روابط با روسیه و همچنین تلاش های بین المللی برای منزوی کردن هر چه بیشتر مسکو تاکید کرد.

بن رادز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت شرکت در نشست جی-هفت در لاهه، که قرار بود از جمله به پذیرفتن روسیه به عنوان عضو هشتم بپردازد- از جمله برنامه های کاری آقای اوباما در این سفر است.

آقای اوباما در این سفر در یک نشست امنیت اتمی با شرکت بیش از پنجاه کشور، از جمله روسیه، شرکت خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG