لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

اوکراین دهها هزار داوطلب را برای ضدحمله علیه روسیه آموزش می‌دهد


یک تازه سرباز تیپ «استیل بوردر» در حال تمرین پرتاب پهپاد در یک پایگاه نظامی در مرکز اوکراین - ۱۵ فروردین.
عکس از رویترز
یک تازه سرباز تیپ «استیل بوردر» در حال تمرین پرتاب پهپاد در یک پایگاه نظامی در مرکز اوکراین - ۱۵ فروردین. عکس از رویترز

ارتش اوکراین با گذشت بیش از یک سال از حمله روسیه به اوکراین، دهها هزار داوطلب را تجربه نظامی قبلی ندارند، در واحدهای جدید آموزش می‌دهد. کی‌یف امیدوار است که تیپ‌های جدید به عقب راندن روس‌ها به پشت مرز کمک کنند.

استیل بوردر – یا مرز فولادین – یکی از هشت تیپ موسوم به توفان، از جدیدترین واحدهای نظامی اوکراین است که روی‌هم ۴۰ هزار سرباز دارد. اوکراین می‌خواهد از نیروهای جدید در یک ضدحمله علیه اشغالگران روسی در هفته‌ها یا ماه‌های آینده استفاده کند.

به گفته یکی از آموزش‌دهندگان، نیروهای استخدام شده به سرعت آموزش می‌بینند و انگیزه بالایی دارند. رزمندگان تیپ «مرز فولادین» در مکان پنهانی برای هدف قرار دادن، به پرواز درآوردن پهپاد و نحوه تخلیه و نجات سربازان مجروح آموزش دیده‌اند.

این واحدها در پی کارزار سربازگیری در شبکه‌های اجتماعی و بیلبوردها با هدف جذب داوطلبان تشکیل شده‌اند. این کارزار در بهمن ماه در شرایطی آغاز شد که کی‌یف ممکن است با چالش‌های فزاینده‌ای برای استخدام نیروهای جدید مواجه شود. در ماه‌های اخیر، ارتش اوکراین نیروهای زیادی را در نبردهای مختلف به ویژه در باخموت از دست داده است.

تیپ‌های جدید در کنار واحدهای ارتش منظم که با تانک‌های جدید غربی و هزاران نیروی تازه آموزش دیده توسط مربیان نظامی در خارج از اوکراین تقویت شده‌اند، به جنگ ادامه خواهند داد.

ایهور کلیمنکو، وزیر کشور اوکراین به رویترز گفت که معتقد است اوکراین هنوز پتانسیل بسیج قابل توجهی دارد و نیروهای استخدام شده شامل زنان، افرادی بدون تجربه نظامی و افسران پلیس و سربازان سابق هستند. ۲.۵٪ از داوطلبان را زنان تشکیل می‌دهند.

اوکراین سال گذشته میلادی و قبل از آزادسازی بخش‌هایی از شمال شرق و جنوب منطقه خرسون، نیروهای روسی را از اطراف کی‌یف عقب راند، اما نیروهای روسیه هنوز بخش‌های استراتژیکی از شرق، جنوب و همچنین شبه‌جزیره کریمه را در اشغال خود دارند.

وولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید که مردم و دولت می‌خواهند وجب به وجب خاک خود را از مسکو پس بگیرند. مسکو به طور یک‌جانبه پنج منطقه اوکراین را به عنوان بخشی از روسیه اعلام کرده است – هر چندکه همه آنها را در کنترل ندارد.

ایهور کلیمنکو در گفتگویی در کی‌یف در مورد نیروهای تازه استخدام شده گفت: «هدف آنها آزادسازی اوکراین است. ما در حال نوشتن تاریخ بزرگ کشورمان برای چندین دهه آینده هستیم.»

او گفت که آموزش غیرنظامیان بدون تجربه تا چهار ماه طول می‌کشد، اما افسران پلیس یا سربازان سابق می‌توانند به تازه سربازان به صورت دو نفره آموزش بدهند.

XS
SM
MD
LG