لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

روسیه رئیس دوره‌ای شورای امنیت در این ماه میلادی؛ اوکراین: این بدترین جوک است


تصویری از یک نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد
تصویری از یک نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد

روسیه که به دلیل تهاجم و اشغال بخشی از خاک اوکراین با تحریم‌های گسترده‌ای از سوی غرب مواجه است، ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه آوریل را بر عهده گرفت.

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در واکنش به ریاست دوره‌ای روسیه بر نهادی که عهده‌دار صلح و امنیت جهان است، گفت این «بدترین جوک اول آوریل در جهان» است. معمولا در اول آوریل جوک‌های غیرقابل باور گفته می‌شود و مقام اوکراینی اشاره به آن دارد.

به گفته دیپلمات ارشد اوکراین، «کشوری که به طور نظام‌مند تمامی قوانین پایه‌ای امنیت بین‌المللی را نقض می‌کند، بر نهادی ریاست می‌کند که تنها ماموریتش تامین و محافظت از امنیت بین‌المللی است.»

ریاست بر شورای امنیت سازمان ملل به صورت دوره‌ای و به ترتیب الفبا میان ۱۵ عضو این شورا به گردش در می‌آید. ایالات متحده، روسیه، بریتانیا، فرانسه، و چین پنج عضو دائمی شورای امنیت هستند.

رئیس شورای امنیت می‌بایست بی‌طرف بماند. اما انتظار می‌رود روسیه از این فرصت برای برگزاری نشست‌هایی علیه اوکراین و طرح اتهامات بی‌اساس علیه آمریکا و متحدانش استفاده کند.

آیا اخراج روسیه از شورای امنیت ممکن است؟

اوکراین طی یک سال گذشته با اشاره به اینکه روسیه پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی بدون هیچ رای‌گیری کرسی دائمی شورای امنیت را به دست آورد، استدلال کرده که روسیه استحقاق برخورداری از این کرسی را ندارد.

اما منشور سازمان ملل امکان اخراج هر یک از اعضای دائمی شورای امنیت از آن را بسیار دشوار کرده است زیرا این پنج عضو از حق وتو برخوردار هستند و می‌توانند تمام راه‌های قانونی چنین اقدامی را مسدود کنند.

به موازات ادامه جنگ در اوکراین، فشار بیشتری بر روسیه در سازمان ملل وارد می‌شود. اما همانند بسیاری دیگر از نشست‌های این سازمان، لفاظی تنها سلاح مقابله با این عضو دائم شورای امنیت است.

XS
SM
MD
LG