لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

تمدید ماموریت کمیسیون تحقیق سازمان ملل در مورد جنایات جنگی روسیه در اوکراین


شورای حقوق بشر - ژنو
شورای حقوق بشر - ژنو

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه به تمدید ماموریت یک کمیسیون تحقیقی مستقل که جنایات جنگی احتمالی روسیه در اوکراین را بررسی می‌کند، رای مثبت داد.

اوکراین می گوید استمرار تحقیقات این کمیسیون در پاسخگو کردن روسیه نسبت به جنایاتش ضروری است.

سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد در ژنو، پیش از رای گیری به این شورا گفت: «دامنه جنایت‌های وحشیانه روسیه علیه اوکراین فراتر از درک بشریت است.»

او اضافه کرد: «قویا معتقدیم که ادامه کار این کمیسیون تحقیقی در ثبت و گزارش نقض حقوق بشر و جنایات بین المللی علیه مردم اوکراین، می تواند جان افراد بی گناه بیشتری را نجات دهد، مجرمان را پاسخگو و به اجرای عدالت در حق قربانیان کمک کند.»

نماینده روسیه در شورای حقوق بشر که روز سه شنبه از سخنرانی در شورای حقوق بشر خودداری کرد، ارتکاب به هرگونه جنایت وحشیانه و یا هدف قراردادن غیرنظامیان در اوکراین را به شدت رد کرد.

چین، متحد روسیه، نیز به این طرح که بیش از ۵۰ کشور به آن رای مثبت دادند، رای منفی داد.

آفریقای جنوبی با دادن رای ممتنع گفت: «این کار می‌تواند فاصله عمیق‌تری بین طرفین ایجاد کند.»

بر اساس گزارش‌های رسیده به کمیسیون مستقل شورا، ۱۶ هزار کودک به شکل غیرقانونی از اوکراین به روسیه منتقل شده اند؛ اتهامی که روسیه آن را رد می کند و می گوید مردم به شکل داوطلبانه اوکراین را ترک کرده‌اند.

میشل تیلور، نماینده دائم ایالات متحده در شورای حقوق بشر، پیش از رای‌گیری در این شورا گفت: «جنگ پوتین پیامدهای انسانی وخیمی برای اوکراین، اروپا و سراسر جهان ایجاد کرده که در این میان، انتقال اجباری کودکان به روسیه واقعا فاجعه است.»

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که تنها نهاد متشکل از دولت ها برای حمایت از حقوق بشر در سراسر جهان است قدرت اجرایی ندارد اما بحث های مطرح شده در آن می تواند موجب انجام تحقیقات و گردآوری شواهد و ارائه آنها به دادگاه‌های بین‌المللی شود.

تمدید ماموریت تحقیقی این نهاد در شرایطی انجام شد که دادگاه کیفری بین‌المللی به دنبال دستگیری مقامات روسی به دلیل انتقال اجباری کودکان از اوکراین به روسیه و حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور است.

XS
SM
MD
LG