لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

جدایی طلبان اوکراین: در انتخابات ۴ خرداد شرکت نمی کنیم


یکی از افراد مسلح جدایی طلب طرفدار روسیه در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
یکی از افراد مسلح جدایی طلب طرفدار روسیه در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

پس از گذشت یک روز از انجام همه پرسی در مناطق شرقی اوکراین، جدایی طلبان طرفدار روسیه در منطقه لوهانسک اعلام کردند در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین که قرار است روز ۴ خرداد (۲۵ ماه مه) برگزار شود، شرکت نخواهند کرد.

برخلاف خواسته کیف و کشورهای غربی حامی آن، جدایی طلبان روز یکشنبه، در مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین اقدام به برگزاری همه پرسی برای «خودمختاری» آن مناطق کردند و ادعا کردند که اکثریت رای دهندگان به آن، رای مثبت داده اند. کیف و کشورهای غربی این ه
مه پرسی را محکوم کردند و گفته اند نتیجه آن را نمی پذیرند.

اولکساندر تورچینف، رییس دولت موقت اوکراین، همه پرسی شورشیان را یک «تبلیغات مضحک» که هیچ بنیاد قانونی ندارد، خواند و گفت «این رفراندوم هیچ چیزی به جز یک پروپاگاندا برای پوشش جنایات، گروگان گیری ها، خشونت و دیگر جرایم جدی نبود.»

به گزارش رویترز، خبرگزاری روسی ریانووستی از قول سخنگوی جدایی طلبان طرفدار روسیه نوشت «از امروز ما جمهوری لوهانسک هستیم» و از این رو، برگزاری انتخابات (ریاست جمهوری اوکراین در این منطقه) «نامناسب و شاید احمقانه» باشد.

در حالی که واکنش های بین المللی نسبت به همه پرسی روز گذشته همچنان ادامه دارد، خبرگزاری آسوشیتدپرس از تصمیم اتحادیه اروپا برای اضافه کردن نام چند فرد دیگر، که در بحران اوکراین نقش دارند، در فهرست تحریم های آن اتحادیه، تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری اوکراین خبر داد.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس انتظار می رود تحریم این افراد، در حد منع سفر به حوزه اتحادیه اروپا و مسدود کردن دارایی های آنها باشد.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا، روز دوشنبه گفت «لازم است به مسکو نشان دهیم، بسته به این که رویکرد روسیه در قبال انتخابات ریاست جمهوری اوکراین چه باشد، این اتحادیه آمادگی دارد تا فشارها را افزایش دهد.»

وی همچنین با سایر وزرای شرکت کننده در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در محکوم کردن همه پرسی روز گذشته همصدا شد و گفت این «اقدامات، با هر استانداردی که در نظر بگیریم، غیرقانونی است.»

اتحادیه اروپا تا کنون اسامی ۴۸ نفر که به نوعی در بحران اوکراین نقش داشته اند را در فهرست تحریم های خود گنجانده است. در حال حاضر تحریم ها محدود به منع سفر و عدم صدور ویزای ورود به آن اتحادیه، و نیز مسدود کردن دارایی های این افراد بوده است.

وزیر امور خارجه هلند نیز در این نشست گفت قبل از تصمیم گیری در باره تحریم های سنگین تر، جا دارد که افرادی دیگری را نیز به این فهرست اضافه کنیم.
XS
SM
MD
LG