لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

اوباما روسیه را از امتیازات تجاری با آمریکا محروم می کند


کاخ سفید آمریکا
کاخ سفید آمریکا
کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، تصمیم دارد روسیه را از دریافت برخی امتیازات تجاری که با آمریکا داشته محروم کند و این تصمیم را به اطلاع کنگره نیز رسانده است.

در این بیانیه که اواخر روز چهارشنبه منتشر شد آمده است: اقتصاد روسیه به اندازه کافی پیشرفت کرده است و دیگر نیازی ندارد که از امتیازات ترجیحی و ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته در تجارت با آمریکا برخوردار باشد.

زمانی که روسیه، با اعلام رسمی رییس جمهوری آمریکا برای اجرای این تصمیم، از فهرست کشورهای دریافت کننده امتیازهای ویژه تجاری حذف شود، واردات ایالات متحده از روسیه مشمول قوانین و مقررات عادی تجاری و گمرکی خواهد شد.

این بیانیه می افزاید بنابر اعلام بانک جهانی، روسیه در ردیف «کشورهای با درآمد بالا» قرار گرفته و در نتیجه از سال ۲۰۱۶ مشمول قانون مربوطه برای برخورداری از امتیازات ویژه تجاری نخواهد بود.

در بیانیه کاخ سفید اشاره ای به رویکرد روسیه در قبال اوکراین نشده و به نظر نمی رسد که این تصمیم، به تنش بوجود آمده بین غرب و روسیه بر سر بحران اوکراین ارتباط مستقیمی داشته باشد، اما اعلام آن در شرایط کنونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی تحت قانون مورد اشاره برای اعطای امتیازات ویژه تجاری به کشورهای کمتر توسعه یافته، در مجموع حدود ۵۴۴ میلیون دلار کالا از روسیه وارد کرد، که نزدیک به ۲ درصد از کل واردات آمریکا را به خود اختصاص داد.
XS
SM
MD
LG