لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

اعلام آمادگی اوکراین برای دور جدید مذاکرات ژنو


آندری دشیتسیا وزیر خارجه دولت موقت اوکراین، نشست شورای اروپا، وین، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳
آندری دشیتسیا وزیر خارجه دولت موقت اوکراین، نشست شورای اروپا، وین، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

وزیر امور خارجه دولت موقت اوکراین می گوید در صورت حمایت مسکو از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، اوکراین آماده خواهد بود از دور جدید مذاکرات در ژنو جهت فرونشاندن بحران حمایت کند.

آندری دشیتسیا روز سه شنبه پس از نشست شورای اروپا در وین گفت «اگر روسیه آماده باشد به انتخابات متعهد شود، به تهدید پایان دهد و از حمایت از عناصر تندرو در اوکراین دست بردارد، ما آماده خواهیم بود در مذاکرات شرکت کنیم.»

او در ادامه گفت ممکن است کیف از دور دیگر مذاکرات در ژنو حمایت کند، به شرط آن که تمام طرف ها با اجرای هر سندی که به تصویب می رسد موافقت کنند؛ اما یادآور شد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برای اوکراین ارجحیت دارد.

با این حال، به گزارش بی بی سی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، که پیشتر انتخابات را غیرعادی خوانده بود، با رد برگزاری دور جدید مذکرات گفت این کار موضوعیت ندارد، چرا که توافق ماه گذشته بین آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه اجرا نشده است.

تحولات چند روز آینده می تواند تعیین کننده باشد. جدایی طلبان طرفدار روسیه در منطقه دونباس، در شرق اوکراین، قصد دارند روز ۱۱ ماه مه (۲۱ اردیبهشت) جدایی از اوکراین را به همه پرسی بگذارند.

در این میان وزیر کشور اوکراین روز سه شنبه گفت در جریان حمله روز دوشنبه نیروهای ارتش علیه نیروهای مخالف در شهر اسلاویانسک، ۳۰ نفر از شورشیان طرفدار روسیه کشته شدند.

بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نیروهای دولتی اوکراین بامداد سه شنبه، با تصرف یک پست بازرسی عمده در اسلاویانسک، ضربه ای بر خطوط ارتباطی شورشیان وارد آوردند.
XS
SM
MD
LG