لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۳

هشدار کری به روسیه علیه مداخله در انتخابات اوکراینجان کری وزیرامور خارجه آمریکا می گوید اگر روسیه در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین مداخله کند، ایالات متحده تحریم های بیشتری را که ، بگفته او، صدمه بزرگتری به اقتصاد روسیه خواهد زد، وضع خواهد کرد.

کری ، که روز سه شنبه در واشنگتن با کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کرد ، گفت آمریکا بر آن نیست در حالی که روسیه به آتش بی ثباتی دامن می زند، ساکت بماند، و افزود تحریم ها تاکنون تاثیری عمده ای بر اقتصاد روسیه داشته است، و آمریکا و متحدانش کار را تازه آغاز کرده اند.

کاترین آشتون انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین را گامی براستی مهم بسوی ثبات نامید و گفت مردم اوکراین می توانند در مورد امروز و آینده کشور خود تصمیم بگیرند.

پیشتر در روز سه شنبه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه
نسبت به مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری اوکراین ابراز تردید کرد.

او که در پی حضور در جلسه شورای اروپا در وین، که بر بحران اوکراین متمرکز بود، سخن می گفت اظهار داشت انتخابات در حالی که از ارتش اوکراین علیه بخشی از جمعیت کشوراستفاده می شود، «کاملا غیر عادی» است.

جان کری این نظر را رد کرد و گفت حق مردم اوکراین برای تعیین آینده خود ارزشی است که در سراسر جهان به آن احترام گذاشته می شود. او گفت همه پرسی های بیشتری که بخش های اوکراین را جدا کند و به روسیه ملحق سازد قلابی خواهد بود و کشورهای متمدن برسمیت نخواهند شناخت.

روز سه شنبه همچنین ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا، که او نیز در جلسه شورای اروپا شرکت کرده بود، روسیه را متهم کرد سعی دارد از انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین جلوگیری کند یا آنرا برهم بزند.

و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه ، نسبت به بروز هرج و مرج و خطر جنگ داخلی در اوکراین، در صورتی که انتخابات برگزار نشود، هشدار داد.

در رویدادی جداگانه در روز سه شنبه، مقامات نشست و برخاست هواپیماها در دونتسک، مرکز صنعتی اوکراین، را بحال تعلیق در آوردند. دلیل این اقدام اعلام نشده است و معلوم نیست تعلیق چه مدت طول خواهد کشید.

در این میان، در حالی که خشونت در اوکراین شدت می گیرد، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به خبرگزاری فرانسه گفته است آماده است پیش از آن که وضع پیامدهای عظیمی ببار آورد و از کنترل خارج شود، بعنوان میانجی بین دو طرف عمل کند.

XS
SM
MD
LG