لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

تهدید اوکراین به قطع بودجه مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان


آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین
آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین

دولت اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد بودجه مرتبط با مناطق شرقی آن کشور که هم‌اکنون تحت کنترل جدایی‌طلبان طرفدار روسیه قرار دارند را متوقف خواهد کرد.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین ضمن اعلام این مطلب، گفت قطع بودجه دولتی برای تامین هزینه‌های آن مناطق، تا زمانی که «تروریست‌ها» کنترل سرزمین‌های دونتسک و لوهانسک را در اختیار داشته باشند، ادامه خواهد یافت.

آقای یاتسنیوک، که در نشست کابینه اوکراین سخن می‌گفت، با این حال اظهار داشت که دولت به تأمین گاز و برق آن مناطق ادامه خواهد داد.

شورشیان جدایی‌خواه مورد حمایت روسیه در مناطق شرقی اوکراین، روز یکشنبه با برگزاری انتخاباتی که هدف عمده آن تاکید بر جدایی از کیف بود، دولت اوکراین را نادیده گرفتند. سازمان ملل متحد، آمریکا و دیگر کشورهای غربی حامی اوکراین، انتخابات یکشنبه را «غیرمفید و غیرقانونی» خواندند، و تنها روسیه آن را به رسمیت شناخت.

آتش‌بسی که از اواسط شهریور ماه بین نیروهای دولتی و شورشیان در شرق اوکراین برقرار شد، با درگیری‌های پراکنده‌ای که گاه صورت می‌گیرد، به ندرت بطور کامل رعایت می‌شود.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین شامگاه سه‌شنبه به منظور جلوگیری از هر حمله احتمالی جدید شورشیان طرفدار روسیه، دستور داد سربازان بیشتری به شهرهای مهم جنوب و شرق کشور اعزام شوند. مقامات امنیتی اوکراین گزارش داده‌اند که ارسال تسلیحات روسیه برای شورشیان افزایش یافته است.

پوروشنکو می‌گوید او به اکثر مفاد توافقنامه آتش‌بس پایبند است، اما در پی برگزاری انتخابات غیرقانونی روز یکشنبه، از پارلمان خواهد خواست قانون اعطای وضعیت ویژه به شهرهای دونتسک و لوهانسک را ملغی نماید.

XS
SM
MD
LG