لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

ناتو: روسیه به حمایت از جدایی‌طلبان اوکراین ادامه می‌دهد


ینس اشتولتنبرگ دبیر کل ناتو
ینس اشتولتنبرگ دبیر کل ناتو

دبیر کل ناتو روز سه‌شنبه گفت سربازان روسیه در حال نزدیک شدن به مرز اوکراین هستند.

ینس اشتولتنبرگ، در یک نشست خبری مشترک با فدریکا موگرینی مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، ناتو اخیرا جابجایی سربازان را، در حالی که مسکو با ارسال تجهیزات و اعزام نیروهای ویژه به شرق اوکراین به حمایت از جدایی‌طلبان ادامه می‌دهد، دیده است.

اشتولتنبرگ همچنین روسیه را به تلاش جهت یافتن راه حلی صلح‌جویانه برای وضعت دشوار در اوکراین فراخواند.

خانم موگرینی نیز در این نشست گفت اتحادیه اروپا اوضاع را ارزیابی خواهد کرد و در مورد تقویت یا کاهش تحریم‌های وضع شده بر روسیه، تصمیم خواهد گرفت.

در وین، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، انتخابات در اوکراین را« نامبارک، که نتیجه معکوس به بار می‌آورد» خواند و با بیان این که وضعیت در کشور همچنان موجب نگرانی است، از تمام طرف‌های ذینفع خواست به کلام و روح پروتکل و تفاهمنامه مینسک پایبند باشند.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین نیز روز سه‌شنبه در جلسه‌ای با روسای امنیتی دولت خود گفت کشور او قاطعانه از برنامه صلح حمایت می‌کند، اما دیگر طرف‌های توافقنامه ترک مخاصمه، به تعهدات خود پایبند نیستند.

در این میان، در واشنگتن، ژنرال فیلیپ بیدلاو، فرمانده ارشد ناتو، در گفتگو با خبرنگاران تصویر تیره‌ای از مناسبات غرب با مسکو ارائه داد و گفت مداخله مسکو در بحران اوکراین می‌تواند آنچه را «مناقشه‌ای محدود» نامید، موجب شود.

XS
SM
MD
LG