لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

آمریکا انتخابات جدایی طلبان شرق اوکراین را محکوم کرد


شورشیان حامی روسیه در کابین های رای گیری در مناطق شرقی اوکراین
شورشیان حامی روسیه در کابین های رای گیری در مناطق شرقی اوکراین

ایالات متحده آمریکا انتخابات روز یکشنبه شورشیان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین را محکوم کرد و آن را «غیرقانونی» و مخالف قانون اساسی اوکراین خواند.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا عصر روز دوشنبه در بیانیه ای گفت آنچه «انتخابات» در شرق اوکراین خوانده شده، اصول ابتدایی انتخابات را نقض کرده و آمریکا هیچ فردی که بر اساس آن ادعای نمایندگی مناطق دونتسک و لوهانسک را داشته باشد، به رسمیت نمی شناسد.

شورشیان منطقه موسوم به «جمهوری خلق دونتسک» می گویند آلکساندر زاخارچنکو، نخست وزیر خود خوانده موقت منطقه، اکثریت آراء را بدست آورد و پیروز انتخابات است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا می گوید اقدام روسیه و شورشیان مورد حمایتش در برگزاری «رای گیری غیرقانونی» مخالف توافقنامه مینسک است که در ماه سپتامبر امضا شد.

آمریکا در این بیانیه از بیانیه روز دوشنبه وزارت امورخارجه روسیه برای مشروعیت دادن به رای گیری جدایی طلبان ابراز نگرانی کرده است.

بیانیه شورای امنیت ملی آمریکا می گوید اقدامات روسیه مخالف تعهدات این کشور در توافقنامه مینسک است. این شورا همچنین نسبت به گزارش ها مبنی بر ارسال نیرو و سلاح از روسیه به مناطق شرقی اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

بیانیه از رهبران روسیه می خواهد که به تعهدات خود برای حل مسالمت آمیز درگیری های شرق اوکراین عمل کند که شامل عقب راندن تمامی نیروهای خارجی می شود.

در این بیانیه، آمریکا تهدید کرده است که اگر روسیه به تعهداتش در توافقنامه مینسک عمل نکند، و به اقدامات «بی ثبات کننده و خطرناک» ادامه دهد، «هزینه برای روسیه بالا خواهد رفت.»

آمریکا و اتحادیه اروپا به خاطر حمایت های روسیه از شورشیان در شرق اوکراین، ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به خود، و ارسال تجهیزات نظامی و نیروهای کمکی به مناطق تحت کنترل شورشیان اوکراین، مسکو را تحریم کرده اند.

سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نیز رای گیری جدایی طلبان شرق اوکراین را محکوم کردند و آن را غیر قانونی خواندند.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین روز دوشنبه ضمن محکوم کردن اقدام شورشیان گفت انتخابات «نقض آشکار» توافق دو ماهه آتش بس است. او گفت آن انتخابات به زور اسلحه توسط «اشرار» برگزار شده است.

رئیس جمهوری اوکراین گفت روز سه شنبه یک نشست اضطراری با مسوولان امنیتی خود تشکیل می دهد تا راه هایی برای برخورد با شورش در مناطق شرقی این کشور در نزدیکی مرز روسیه بیابد.

XS
SM
MD
LG