لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

شورشیان شرق اوکراین رهبر خود را انتخاب کردند


Braziliyada o'tadigan Yozgi Olimpiya o'yinlari uchun mash'al yoqildi
Braziliyada o'tadigan Yozgi Olimpiya o'yinlari uchun mash'al yoqildi

جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین، در انتخاباتی جنجالی که کیف و غرب می گویند نتایج آن را به رسمیت نخواهند شناخت، شرکت کردند.

جدایی طلبان که بخش هایی از مناطق لوهانسک و دونتسک را تحت کنترل خود دارند، روز یکشنبه برای انتخاب رهبری و هیئت های قانونگذاری در مناطق تحت کنترل رای گیری کردند.

شورشیان منطقه موسوم به «جمهوری خلق دونتسک» می گویند آلکساندر زاخارچنکو، نخست وزیر خود خوانده موقت منطقه، اکثریت آراء را بدست آورد و پیروز انتخابات است. زاخارچنکو پس از انداختن رای خود به صندوق آرا گفت اگر کیف نتیجه انتخابات را بپذیرد و «زمین های از دست رفته را بدون درگیری پس دهد» آن وقت روابط اقتصادی با کیف می تواند عادی شود.

مسوولان انتخاباتی شورشیان گفتند که زاخارچنکو ۷۹ درصد آراء روز یکشنبه را بدست آورد.

سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا رای گیری جدایی طلبان شرق اوکراین را محکوم کردند و آن را غیر قانونی خواندند.

آنها می گویند اقدام شورشیان ناقض قانون اساسی اوکراین و توافق آتش بس میان جدایی طلبان و دولت اوکراین است که ۱۴ شهریور حاصل شد.

فدریکا موگرینی، رئیس جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه گفت این اتحادیه رای گیری شرق اوکراین را به رسمیت نمی شناسد و آن را «مانعی جدید در مسیر صلح اوکراین» توصیف کرد.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز انتخابات مناطق جدایی طلبان را «کار بیهوده ای خواند که تحت تهدید تانک ها و تفنگ ها» انجام شده است.

اما وزارت امورخارجه روسیه با انتشار بیانیه ای در اواخر روز یکشنبه گفت به رای جدایی طلبان به عنوان بیان اراده ساکنان جنوب شرق اوکراین، احترام می گذارد.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد برداشتن گام هایی که به برقراری دیالوگی پایدار میان دولت مرکزی اوکراین و جدایی طلبان منجر شود نیز مهم است.

رهبران اتحادیه اروپا از روسیه خواسته اند نتیجه انتخابات شرق اوکراین را نادیده بگیرد. رهبران غربی می گویند این رای گیری می تواند تلاش ها برای پایان دادن به درگیری های شرق اوکراین را بیشتر از گذشته پیچیده کند.

حتی با وجود آتش بس دو ماهه در برخی از مناطق شرق اوکراین روزانه درگیری های مسلحانه روی داده است.

پیشتر در روز یکشنبه ارتش اوکراین از تحرکات زیاد ورود نیرو و سلاح از روسیه به مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق اوکراین خبر داد، جایی که رای گیری در حال برگزاری بود.

خبرگزاری ها از ورود ستون های کامیون های نظامی بدون نشان خبر دادند که برخی از آنها حامل سلاح ضد-هوایی بودند. مشخص نیست این ضد هوایی ها جدید بودند و یا از قبل در کنترل شورشیان قرار داشتند.

یک هفته قبل از راگیری شورشیان شرق اوکراین، انتخابات پارلمانی در دیگر مناطق این کشور برگزار شد و کاندیداهایی که مناسبات بهتری با کشورهای اروپایی دارند، بیشتر کرسی های پارلمان را بدست آوردند. آن انتخابات در مناطق تحت کنترل شورشیان برگزار نشد.

سازمان ملل متحد می گوید بیش از ۴۰۰۰ نفر در درگیری ها میان نیروهای دولتی و شورشیان حامی روسیه در اوکراین کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG