لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

رهبر جدایی‌طلبان شرق اوکراین سوگند یاد کرد


آلکساندر زاخارچنکو رهبر شورشیان جدایی‌طلب اوکراین
آلکساندر زاخارچنکو رهبر شورشیان جدایی‌طلب اوکراین

رهبر شورشیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین روز سه‌شنبه به عنوان رئیس دولت خودخوانده مناطق تحت تصرف خود سوگند یاد کرد. این اقدام در پی برگزاری انتخاباتی که غرب آن را غیرقانونی و بی‌ثبات کننده نامید و محکوم کرد، صورت گرفت.

آلکساندر زاخارچنکو که ۳۸ سال دارد، در سالن تئاتری در قرارگاه اصلی مناطق تحت کنترل شورشیان، که آن را جمهوری مردم دونتسک می‌نامند، مراسم تحلیف خود را برگزار کرد.

انتخاب زاخارچنکو بیشتر تشریفاتی بود، زیرا رقیب نیرومندی نداشت، اما شورشیان می‌گویند انتخابات به آنها امکان می‌دهد اهداف جدایی‌خواهانه خود را دنبال کنند.

اوکراین و کشورهای غربی آن می‌گویند انتخابات روز یکشنبه، توافق آتش‌بس که در ماه سپتامبر امضا شد، و بر اساس آن انتخابات محلی در شرق اوکراین باید بر پایه قوانین اوکراین صورت گیرد، را به خطر انداخت. با این حال روسیه بی‌درنگ از رای گیری و نتایج آن حمایت کرد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، ضمن تاکید بر ناخشنودی خود از آنچه آن را نقش روسیه در مناقشه خواند، گفت هنوز دلیلی برای لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو وجود ندارد. وی همچنین گفت امیدوار است یک راه حل دیپلماتیک برای مناقشه اوکراین پیدا شود، اما افزود انتخابات نشان می‌دهد حتی حفظ توافق‌هایی که صورت گرفته تا چه اندازه دشوار است.

عملیات جنگی بین نیروهای دولت اوکراین و شورشیان جدایی‌طلب مورد حمایت روسیه، پس از اجرای آتش‌بس کاهش یافته است، با این حال مناطق شرقی اوکراین تقریبا هر روز شاهد درگیری‌های پراکنده است.

XS
SM
MD
LG