لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۶

تلاش اوکراین برای جلب حمایت جهانی در نشست صلح به میزبانی عربستان


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

همزمان با افزایش امیدواری غربی‌ها به حضور چین در نشست صلح به میزبانی عربستان، کی‌یف و متحدانش به دنبال جلب حمایت جهانی از طرح صلح در این مذاکرات هستند.

دیپلمات‌های اوکراینی و غربی امیدوار هستند نشست مشاوران امنیت ملی و دیپلمات‌های ارشد نزدیک به ۴۰ کشور به میزبانی جده، منجر به توافق بر سر اصول کلیدی برای رسیدن به صلح و پایان دادن به جنگ شود. روسیه در این نشست حضور نخواهد داشت.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد این ابتکار منجر به برگزاری «نشست صلح رهبران» در پاییز و رسیدن به توافق نهایی صلح بر اساس فرمول ۱۰ ماده‌ای پیشنهادی او شود.

از جمله موارد برجسته در این طرح ۱۰ ماده‌ای می‌توان به برقراری مجدد حاکمیت دولت اوکراین بر تمام سرزمین‌های این کشور، خروج نیروهای روسیه‌ای از اوکراین، حفاظت از منابع غذایی و انرژی، ایمنی هسته‌ای، و آزادسازی تمامی زندانیان اشاره کرد.

مقامات اوکراینی، روس، و بین‌المللی معتقد هستند با تداوم جنگ و تلاش مدافعان اوکراینی برای آزادسازی مناطق اشغالی، در حال حاضر چشم‌اندازی برای مذاکرات مستقیم صلح میان کی‌یف و مسکو وجود ندارد.

اوکراین تلاش می‌کند با نزدیک‌شدن به کشورهایی همچون هند، برزیل، و آفریقای جنوبی، دایره حمایت‌های جهانی از خود را گسترده‌تر کند.

پکن تاکنون روابط اقتصادی و دیپلماتیک نزدیکی با مسکو داشته و از محکوم کردن حمله پوتین به اوکراین خودداری کرده است. به همین خاطر، حضور چین در نشست به میزبانی جده می‌تواند بر اهمیت آن بیفزاید. این کشور در اواخر ژوئن به دور قبلی مذاکرات به میزبانی دانمارک دعوت شده بود، اما از حضور در آن خودداری کرد.

وزارت امور خارجه چین با خودداری از دادن پاسخ مستقیم به پرسش خبرگزاری رویترز در ارتباط با حضور این کشور در نشست به میزبانی عربستان سعودی گفت: «چین مایل به همکاری با جامعه بین‌المللی است تا همچنان نقشی سازنده در آرام‌کردن اوضاع ایفا کند.»

عربستان سعودی هنوز به طور علنی درباره مذاکرات جده اظهارنظر نکرده است. اما مقامات اوکراینی و غربی گفته‌اند تصمیم پادشاهی سعودی برای میزبانی نشست، حاکی از تمایل این کشور برای ایفای نقش برجسته دیپلماتیک در تلاش‌ها به منظور پایان دادن به جنگ است.

عربستان سعودی و ترکیه در تبادل زندانیان میان اوکراین و روسیه در سپتامبر سال گذشته پادرمیانی کردند.

زلنسکی در نشست سران اتحادیه عرب که در ماه مه برگزار شد، شرکت کرد. در جریان این نشست محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، از آمادگی کشورش برای ایفای نقش پادرمیانی خبر داد.

انتظار می‌رود جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در نشست جده حضور یابد.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG