لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

پایتخت روسیه بار دیگر هدف حمله پهپادی اوکراین قرار گرفت


ادامه حملات پهپادی به روسیه
ادامه حملات پهپادی به روسیه

ارتش روسیه اعلام کرد، واحدهای ضد هوایی این کشور، روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد، یک «حمله تروریستی» اوکراین را دفع کرده و پهپادهای پرتاب شده به سوی مسکو را سرنگون کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز و بنا به اعلام ارتش روسیه، یک پهپاد که از کنترل نیروهای ارتش خارج شده بود، به برج بلند مسکونی که در هفته گذشته نیز به همین شکل هدف حمله قرار گرفت، برخورد کرد.

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو گفت: «یکی از پهپادهایی که پایتخت را هدف قرار داده بود، به همان برج مسکو که در اوایل هفته مورد اصابت قرار گرفت، برخورد کرد.»

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای در پیام‌رسان تلگرام اعلام کرد: «در شب اول ماه اوت، تلاش تروریستی رژیم کی‌یف در انجام حملات مرگبار پهپادی به اهدافی در مسکو خنثی شد.»

این وزارت‌خانه همچنین افزود که دو پهپاد در حومه غربی مرکز شهر سرنگون شدند.

این وزارت‌خانه با اشاره به یک مرکز تجاری در پایتخت گفت: «یک پهپاد نیز مورد اصابت تجهیزات رادیویی الکترونیکی قرار گرفته و در حالی که از کنترل خارج شده بود، در محدوده مجتمع ساختمان‌های غیرمسکونی در مسکو‌ سقوط کرد.»

فرودگاه ونوکووا، یکی از سه فرودگاه اصلی در پایتخت نیز برای مدت کوتاهی تعطیل شد، اما بعد به طور کامل فعالیت خود را از سر گرفت.

مسکو یکشنبه گذشته نیز مورد اصابت یک پهپاد قرار گرفت، یکی از چندین حمله مشابه که آسیب محدودی را به همراه داشته، اما نگرانی گسترده‌ای را ایجاد کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، یک روز پس از این حادثه گفت که حملات اوکراین به مسکو و سایر هدف‌ها در روسیه «اقدامات ناامیدانه» هستند و روسیه تمام اقدامات ممکن برای محافظت در برابر این حملات را انجام می‌دهد.

در هفته جاری، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با اشاره به حملات پهپادی، گفت که «جنگ در حال بازگشت به خاک روسیه و به مراکز نمادین و پایگاه‌های نظامی آن» است.

اوکراین، تقریباً هرگز به صورت علنی مسئولیت حمله در داخل روسیه یا مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین را بر عهده نگرفته است، اما در ماه‌های اخیر گفته است که تخریب زیرساخت‌های نظامی روسیه به ضدحمله کیف کمک می‌کند.

روسیه در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم گسترده‌ای را به اوکراین آغاز کرد و آن را یک «عملیات نظامی ویژه» برای خلع سلاح همسایه خود خواند. این جنگ تا کنون هزاران نفر را کشته، میلیون‌ها نفر را آواره کرده و بسیاری از شهرهای شرق و جنوب اوکراین را به انبوهی از آوار تبدیل کرده است.

XS
SM
MD
LG